Jacek Ozdoba: prowadzenie do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy jest działaniem na szkodę całego kraju

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 19:00
- Jestem optymistą i sądzę, że wszystkie ugrupowania, które wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy pokażą odpowiedzialność - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Ozdoba. Polityk Solidarnej Polski odniósł się w ten sposób do zapowiedzi blokowania ustawy o głosowaniu korespondencyjnym przez parlamentarzystów Porozumienia Jarosława Gowina. Gościem audycji był również Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Politycy o ustawie ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich (Debata Jedynki)
Jacek Ozdroba
Jacek OzdrobaFoto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W poniedziałek trzy połączone komisje zarekomendowały Senatowi odrzucenie w całości ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Jest ona rozpatrywana na plenarnym posiedzeniu Senatu. Następnie, jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub przyjmą wniosek o odrzucenie w całości specustawy, ustawa wróci do Sejmu.

Czytaj więcej
porozumienie 1200 pap.jpg
Członkowie władz Porozumienia: apelujemy o poparcie wyborów korespondencyjnych w maju

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wiceszef Porozumienia: chcemy realizować program Zjednoczonej Prawicy

W Sejmie do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów. Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia, którego lider Jarosław Gowin uważa, że tegoroczne wybory prezydenckie nie mogą się odbyć 10 maja. Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział jednak, że jeśli posłowie Porozumienia zagłosują w Sejmie wbrew rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, będą musieli opuścić klub PiS, a także Zjednoczoną Prawicę.

"Działanie na szkodę"

Jacek Ozdoba podkreślił, że w tej sytuacji Solidarna Polska od początku reprezentuje wspólne stanowisko z PiS. Zaznaczył on również, że niepoparcie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym przez posłów Porozumienia będzie skutkowało "czarnym scenariuszem".

- Jakiekolwiek roszady personalne i doprowadzanie do kryzysu w obozie Zjednoczonej Prawicy, to działanie na szkodę sytuacji politycznej i całego naszego kraju. Prowadzenie do rządu mniejszościowego w obecnej sytuacji jest skrajnie nieodpowiedzialne - powiedział gość radiowej Jedynki. - Mam nadzieję, że ta gorączka polityczna okaże się burzą w szklance wody - dodał Jacek Ozdoba.

"Nie jestem przeciw"

Dariusz Joński stwierdził zaś, że "nie jest przeciwko formule wyborów korespondencyjnych, ale muszą być one odpowiednio przygotowane". - W Stanach Zjednoczonych, gdzie również przeprowadzane są takiego typu wybory, to wszystko jest gotowe na miesiąc przed. A my mamy trzy czy cztery dni - ocenił.

Czytaj więcej
pap senat 1200 .jpg
Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w Senacie. Trwa posiedzenie

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nie ma poparcia dla flirtu z opozycją". Adam Bielan o sytuacji w Porozumieniu

- Karty gdzieś się walają po drogach, ktoś je drukuje, nie wiadomo co się dzieje, a osoby, które drukowały, są chore na koronawirusa. Apeluję o powagę - powiedział Dariusz Joński.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 5.05.2020

Godzina emisji: 18.11

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ciągłość państwa jest najistotniejsza". Ozdoba o głosowaniu korespondencyjnym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 09:15
- Demokratyczne wybory są czymś naturalnym, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest głosowanie korespondencyjne, które minimalizuje rozprzestrzenianie koronawirusa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba. Gościem audycji "Dwie strony" była również Agnieszka Ścigaj z Koalicji Polskiej-PSL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konieczny: rekomendacje komisji są za odrzuceniem ustawy o głosowaniu korespondencyjnym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 08:48
- Jak zagłosują senatorowie, okaże się jutro, ale rekomendacje połączonych komisji są za odrzuceniem w całości tej ustawy i przed dzisiejszą debatą takie rozwiązanie jest najbardziej prawdopodobne - powiedział o ustawie ws. głosowania korespondencyjnego w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, senator Lewicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w Senacie. Trwa posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:00
Senacka większość chce odrzucenia ustawy wprowadzającej powszechne głosowanie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenckich. Mniejszość reprezentowana przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek.
rozwiń zwiń