Tarcza 4.0. Posłowie: gospodarkę trzeba chronić przed wrogim przejęciem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 20:00
Czwarta już aktualizacja do rządowego programu zakłada ochronę przedsiębiorstw. Chodzi o wprowadzenie przepisów antyprzejęciowych zabezpieczających polskie firmy przed zakusami inwestorów spoza Unii Europejskiej. To bardzo potrzebne rozwiązanie - zgodzili się w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski (poseł PiS) i Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska).
Audio
  • Tarcza 4.0 i stan polskiej gospodarki (Jedynka/Debata Jedynki)
Fabryka silników grupy PSA w Tychach wznowiła produkcję po dwumiesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa
Fabryka silników grupy PSA w Tychach wznowiła produkcję po dwumiesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Tarcza antykryzysowa w wersji 4.0 została przyjęta przez rząd. Projekt ustawy, która trafi do Sejmu, przewiduje czasową ochronę firm przed wrogim przejęciem przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ujednolicenie zasad "wakacji kredytowych" we wszystkich bankach, dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych dla firm. Dotyczy także urlopów i odpraw.

Jarosław Krajewski, poseł PiS, powiedział, że ochrona przed wrogimi przejęciami to rozwiązanie dość długo oczekiwane. - Pamiętajmy o tym, że mówimy o strategicznych przedsiębiorstwach, spółkach Skarbu Państwa i o newralgicznych sektorach, które są związane tak z energią, jak i telekomunikacją – mówił.


premier 1200.jpg
Premier w Zambrowie: ponad połowa polskich firm otrzymała państwowe wsparcie

- Mówimy przede wszystkim o zabezpieczeniu przed wrogim przejęciem przez podmioty spoza UE. Gdy będzie dochodziło do prób zbycia akcji, udziałów, w takim przypadku każdorazowo będzie niezbędna zgoda prezesa UOKiK (...). W ciągu 30 dni będzie on miał obowiązek zdecydować, czy nie ma zagrożenia z punktu widzenia interesów państwa – dodał.

"Mówmy jednym głosem"

Dariusz Joński (KO) stwierdził, że takie rozwiązanie jest bardzo potrzebne w obecnej sytuacji. - W tej sprawie klasa polityczna musi mówić jednym głosem dlatego, że zawsze w dobie gospodarczych zawirowań pojawiają się ludzie dysponujący pieniędzmi, którzy chcieliby za bezcen kupować firmy, także polskie firmy.

A te przecież przez ostatnie 30 lat budowaliśmy - mówił. Zaznaczył, że firmy strategiczne powinno się wspomóc finansowo.

Więcej o stanie gospodarki i pomocy polskim przedsiębiorstwom w rozmowie Jedynki.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Jarosław Krajewski (poseł PiS), Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 18.11

Jedynka/IAR/PAP/agkm/ag

Czytaj także

Nowelizacja ustawy sądowej trafiła do Senatu. Komentarz polityków

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 19:14
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Ozdoba oraz Dariusz Wieczorek, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej rozmawiali w audycji "Debata Jedynki" o nowelizacji ustawy sądowej, która po przegłosowaniu w Sejmie trafiła do Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: musimy dbać nie tylko o zdrowie i życie ludzi, ale także o gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 19:15
- Z jednej strony mamy wartość, jaką jest życie i zdrowie człowieka, a z drugiej – bezpieczeństwo ekonomiczne. O nie też musimy dbać. Wkrótce poznamy kalendarz wychodzenia z obostrzeń - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Kazimierz Smoliński. Gościem audycji był również senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej. 
rozwiń zwiń