Ustawa wyborcza znów utknie w Senacie? Jan Mosiński: mamy do czynienia z destrukcją państwa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 20:00
- Wewnętrzne spory w PO spowodowały, że nie liczy się interes państwa, demokracja - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości, komentując tempo prac nad ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich w Senacie z opozycyjną większością. Andrzej Szejna z Lewicy zarzucił z kolei PiS nieudolne i skrytobójcze względem konstytucji propozycje. 
Audio
  • Dlaczego Senat przekłada na późniejszy termin prace nad ustawą dotyczącą wyborów? (Debata Jedynki)
Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej na temat ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej
Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej na temat ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RzeczypospolitejFoto: Piotr Molecki/East News

Trzy senackie komisje do poniedziałku przerwały prace nad ustawą wprowadzającą mieszany tryb głosowania - tradycyjnie w lokalach wyborczych i korespondencyjnie po złożeniu wniosku. Ustawą na posiedzeniu plenarnym Senat ma zająć się na początku przyszłego tygodnia. Marszałek izby Tomasz Grodzki zapowiedział zwołanie obrad na poniedziałek, wtorek i środę. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, aby Senat przyjął ustawę ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich jeszcze w tym tygodniu. - To jest ustawa ustrojowa, która dotyczy wyboru głowy państwa, nie może poczekać - mówiła Witek.

Waldemar Buda 1200.jpg
"Plan obliczony na destrukcję". Buda o działaniach opozycji ws. wyborów

Dlaczego Senat opóźnia prace nad ustawą dotyczącą wyborów?

Jan Mosiński przypomniał, że marszałek Grodzki i Lewica zorganizowali wcześniej w Senacie okrągły stół. - Podczas tego spotkania ustalono, i wszyscy się na to zgodzili, że Senat będzie tak procedował, aby 7 sierpnia dokonać zaprzysiężenia nowego prezydenta - powiedział poseł PiS. 

- Podejrzewam, że wewnętrzne spory co do scenariusza wymiany Kidawy Błońskiej na Trzaskowskiego, walka między frakcją pana posła Schetyny i pana przewodniczącego Budki spowodowały, że nie liczy się interes państwa, demokracja tylko walka polityczna we własnej formacji - ocenił Jan Mosiński. Podkreślił, że "mamy do czynienia z destrukcją państwa". 

- Ja się bardzo cieszę, że się udało doprowadzić do tego spotkania, że były na nim składane merytoryczne poprawki, że porozumienie - można powiedzieć - zawisło w powietrzu - powiedział Andrzej Szejna z Lewicy.

henryk domański 1200.jpg
Kolejna zmiana kandydata KO w wyborach? Prof. Domański: byłby to gwóźdź do trumny

Wypomniał Prawu i Sprawiedliwości, że spotkanie było konieczne, w konsekwencji "nieudolnych, a nawet skrytobójczych względem konstytucji RP propozycji głosowań w nieodpowiednim momencie, za pomocą jakichś kart, które rozsypywały się po ulicach, przy nieposzanowaniu transparentności i prawa każdego obywatela do głosowania".

- My nie wycofujemy się z tego co proponowaliśmy przy tym okrągłym stole - zapewnił i dodał, że w przeciwieństwie do PO, Lewica nie wycofuje swojego kandydata.

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji o wyborach prezydenckich. W audycji poruszono też temat tarczy antykryzysowej 4.0.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Jan Mosiński (PiS), Andrzej Szejna (Lewica)

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 18.11

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senat zajmie się w poniedziałek ustawą o wyborach prezydenckich. Pęk: nieuzasadniona zwłoka

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 11:25
Marszałek Tomasz Grodzki powiedział, że Senat zbierze się w poniedziałek 1 czerwca. To właśnie na tym posiedzeniu może być przyjęta ustawa regulująca zasady tegorocznych wyborów prezydenckich. - To nieuzasadniona zwłoka, szkodliwa dla całej sytuacji związanej z wyborami – ocenił wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okrągły stół stał się okrągłym kantem". Truskawa o działaniach Senatu ws. ustawy o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 19:00
- Przedłużanie prac Senatu nad ustawą o wyborach prezydenckich świadczy o tym, że Koalicja Obywatelska chce odłożenia elekcji. Oni byliby usatysfakcjonowani dopiero wtedy, gdy ten projekt przewidywałby dorzucenie na starcie głosów Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Do działań Senatu odniósł się również Jakub Pacan, publicysta "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń