Wybory prezydenckie 2020. Bernacki: większość senacka dąży do wprowadzenia zamętu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 19:40
- Jest dla mnie wielkim zaskoczeniem to, że dopiero po drugim posiedzeniu komisji Senatu poproszono konstytucjonalistów o ekspertyzy ws. ustawy o wyborach prezydenckich. Zrobiono to po to, aby maksymalnie przedłużyć proces legislacyjny - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Sprawę skomentował też Bogdan Klich, senator PO.
Audio
Senat
SenatFoto: PAP/Marcin Obara

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Prezes PiS: ostatni termin na przeprowadzenie wyborów to 28 czerwca, nie ma możliwości kolejnych zmian

Do poniedziałku ogłoszono przerwę w posiedzeniu trzech połączonych senackich komisji: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej, które zajmują się ustawą ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r.

O wspomnianej ustawie i wyborach prezydenckich mówili w Programie 1 Polskiego Radia Bogdan Klich, senator Platformy Obywatelskiej i Włodzimierz Bernacki, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Czekamy na to, aż przedstawione zostaną ekspertyzy. Mają je przygotować wybitni polscy konstytucjonaliści, którzy poprosili o trzy dni na ich przygotowanie. Według tych ekspertyz zobaczymy, jak podejść do poprawek zaproponowanych wczoraj - powiedział Klich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Marek Pęk: Senat stał się izbą obstrukcji, zapewnienia opozycji z "okrągłego stołu" zostały złamane

"Jeszcze niedawno wszystkie wątpliwości ws. wyborów były rozwiane"

Włodzimierz Bernacki ocenił natomiast, że podczas wcześniejszych rozmów z politykami opozycji wszelkie wątpliwości ws. wyborów prezydenckich zostały rozwiane.

- Jest więc dla mnie wielkim zaskoczeniem to, że dopiero po drugim posiedzeniu komisji Senatu poproszono o ekspertyzy. Zrobiono to po to, aby maksymalnie przedłużyć proces legislacyjny. Całe to działanie ma na celu zwiększenie zamętu - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Antoni Trzmiel

Goście: Bogdan Klich (PO), Włodzimierz Bernacki (PiS)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 18.11

kad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy wybory prezydenckie? Senator PO: znaleźliśmy się w pustce prawnej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 14:00
- Nie odbyły się wybory, które zostały zaplanowane. Takiego przypadku Konstytucja nie przewiduje. Państwowa Komisja Wyborcza zaproponowała rozwiązanie, że marszałek Sejmu wyznacza datę wyborów w ciągu 4 dni - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Marek Borowski. Ocenił, że w związku z tym znaleźliśmy się "w pustce prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kolanko: wśród głównych ugrupowań opozycyjnych nie ma spójności

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:34
- Rozwój sytuacji w Senacie nie gra na korzyść całej opozycji. Nie ma spójności wśród głównych sił opozycyjnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń