"Mamy dobry punkt startu". Jacek Saryusz-Wolski o propozycji KE dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:05
- Praca polskich polityków: premiera, prezydenta i dyplomacji spowodowała, że mamy dobry punkt startu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Jacek Saryusz-Wolski o propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. unijnego Funduszu Odbudowy. Gościem audycji był także senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina. 
Audio
  • Kazimierz Kleina i Jacek Saryusz-Wolski o unijnym funduszu odbudowy (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Z tego funduszu dla Polski przewidziano ponad 63 miliardy euro, co jest trzecią największą kwotą w Unii, z czego ponad 37 miliardów euro będzie w formie dotacji.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że "jak mówi premier Mateusz Morawiecki", jest to dobry punkt startu dla Polski. - Natomiast miarą sukcesu dojścia do takiego punktu startu jest punkt wyjścia, którym była propozycja Emmanuela Macrona i Angeli Merkel, która mówiła o kwocie 500 mld. Ekonomiści obliczyli, że Polska może być płatnikiem netto na kwotę minus 10,4 mld euro - powiedział europoseł. 

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
Jacek Saryusz-Wolski o planach KE: Polska będzie beneficjentem "koronafunduszu"

- To był punkt wyjścia, ale praca polskich polityków: premiera, prezydenta i dyplomacji doprowadziła do tego, że dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której według szacunków i według propozycji mamy szanse być znaczącym beneficjentem. Kwoty są na razie szacunkowe i niepotwierdzone przez Komisję - dodał polityk.

Według Kazimierza Kleiny "propozycja przygotowana przez Komisję Europejską jest dobra". - To propozycja Trójkąta Weimarskiego "bez jednego kąta" – przygotowana wstępnie przez Niemcy i Francję. Zabrakło Polski, która niestety od 2016 roku nie uczestniczy w tej trójce; która te wielkie programy i projekty europejskie powinna wspólnie przygotowywać i pokazywać - powiedział senator. 

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Jacek Saryusz-Wolski (PiS), Kazimierz Kleina (KO)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 18.11

bartos/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Negocjacje ws. budżetu UE. Europoseł PiS: transformacja klimatyczna będzie kosztowna

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 19:40
- W związku z brexitem do unijnego budżetu będzie trafiać mniej o 8-9 mld euro rocznie. Mnożąc to przez siedem lat, bo o takiej perspektywie czasowej mówimy, to ta luka jest bardzo duża. Dlatego państwa starej "piętnastki" UE są bardzo powściągliwe, jeśli chodzi o uzupełnienie brexitowej wyrwy - powiedziała europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska w Programie 1 Polskiego Radia. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł PO Marek Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Czesław Kłak: obecny plan budżetu UE to lepsza propozycja niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 19:32
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie wartego 750 miliardów euro funduszu, który ma pomóc dźwignąć europejskie gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Fundusz przewiduje przekazanie 500 miliardów euro w formie bezzwrotnych dotacji, a pozostała suma 250 miliardów euro to pula nisko oprocentowanych pożyczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Polska jednym z największych beneficjentów programu odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 13:29
- Jest to efekt bardzo sprawnych, skutecznych negocjacji polskich władz, wynika to także z szacunków dotyczących strat, jakie poniesie gospodarka i poszczególne kraje członkowskie UE - tak ocenił w Programie 1 Polskiego Radia eurodeputowany Ryszard Czarnecki, komentując program odbudowy przedstawiony przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń