Suski: za Trzaskowskiego nad Pałacem powiewałaby raczej flaga tęczowa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 19:20
- Wybór Andrzeja Dudy to zapewnienie zgodnej współpracy prezydenta z rządem i parlamentem. Z drugiej strony mamy zaś koalicję chaosu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Suski, wiceszef klubu PiS. Gościem audycji był również Arkadiusz Marchewka z Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Politycy o nadchodzących wyborach prezydenckich (Debata Jedynki)
Rafał Trzaskowski podczas Parady Równości w Warszawie
Rafał Trzaskowski podczas Parady Równości w WarszawieFoto: Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

W środę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek ws. zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym.

Czytaj więcej
Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: kampania Andrzeja Dudy będzie intensywna, blisko ludzi i zaangażowana

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rusza kampania wyborcza. Postanowienie marszałek Sejmu ws. wyborów opublikowane

Do 5 czerwca jest czas na utworzenie nowego komitetu wyborczego, do 10 czerwca na zgłoszenie nowych kandydatów w wyborach, a do 21 czerwca PKW będzie mogła wydać uchwałę o organizacji na terenie gminy lub jej części głosowania wyłącznie korespondencyjnego, gdyby pogorszyła się tam sytuacja epidemiczna.

"Zdrajcy tworzą tę drugą stronę"

Marek Suski stwierdził, że "wyborów trzeba pilnować, aby to święto demokracji nie było zakłócone". - Wierzymy, że wygra je Andrzej Duda, bo jest najlepszym kandydatem. Obawiamy się jednak, że Platforma będzie podważała wynik tej elekcji, bo oni uważają, że demokracja jest tylko wtedy, kiedy oni rządzą, a kiedy przegrywają, to już jest dyktatura - powiedział poseł PiS.

Gość radiowej Jedynki podkreślił również, że 28 czerwca Polacy dokonają wyboru między dobrą współpracą z rządem a chaosem. - Za czasów Trzaskowskiego nad Pałacem Prezydenckim pewnie będzie powiewała flaga gejów i lesbijek - taka tęczowa, a nie biało-czerwona - ocenił polityk Zjednoczonej Prawicy.

Stwierdził on również, że "ten podział wyborczy stworzył komunizm". - Zdrajcy współpracowali wtedy z Sowietami i donosili na Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj często dzieci i wnukowie tych ludzi tworzą tę drugą stronę, stronę totalnej opozycji - mówił Marek Suski.

- My jesteśmy za tym, żeby honorować Wyklętych i chcemy, by w Warszawie mogła być ulica Inki. Pod rządami Trzaskowskiego jednak takich ludzi się nie ceni, więc jeżeli ktoś dzieli na ludzi lepszych i gorszych, to robi to Platforma. Tych, którzy byli patriotami, oni dalej uważają za gorszy sort, a ubeków i esbeków - patrząc chociażby po tym, kogo zatrudniają w stolicy - uważają wciąż za uprzywilejowaną kastę - ocenił gość Polskiego Radia. 

"Andrzej Duda jest notariuszem rządu"

Arkadiusz Marchewka powiedział zaś, że "dziś nad Pałacem Prezydenckim powiewa biała flaga". - Andrzej Duda ma nad sobą swojego szefa, którym jest Jarosław Kaczyński i jest notariuszem tego rządu. Nie ma własnej inicjatywy, a wszystkie kluczowe decyzje podejmowane są w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej - stwierdził polityk KO.

Czytaj więcej
663.jpg
Zbiórkę podpisów politycy PO rozpoczęli przed formalnym startem kampanii

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Krzysztof Wołodźko: przegrana Rafała Trzaskowskiego może oznaczać rozpad PO

Gość Polskiego Radia został również zapytany o to, czy środowisko Platformy Obywatelskiej będzie podważało ewentualną wygraną Andrzeja Dudy. - Dzisiaj nie ma takich przesłanek. Jesteśmy gotowi na te wybory i zrobimy wszystko, by je wygrać. Dobrze się stało, że nie odbyły się one 10 maja, bo to, co miała zrobić Poczta Polska, było totalną farsą - stwierdził polityk opozycji.

- Dobrze, że Państwowa Komisja Wyborcza została przywrócona do swojej roli i będzie czuwać nad procesem wyborczym - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Antoni Trzmiel

Goście: Marek Suski (PiS), Arkadiusz Marchewka (KO)

Data emisji: 03.06.2020

Godzina emisji: 18.11

jp/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Postawa KO ws. daty wyborów zaszkodzi Trzaskowskiemu? Eksperci o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 12:59
- Pokazanie prawdziwych intencji polityków PO może, choć nie musi, zaszkodzić kampanii Rafała Trzaskowskiego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl politolog dr hab. Rafał Chwedoruk. Dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego stwierdził z kolei, że "KO zagrała trochę nieuczciwie wobec pozostałych kandydatów, wycofując Małgorzatę Kidawę-Błońską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To pojedynek dwóch obozów - rządzącego i opozycyjnego". Publicysta o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:40
- Wszystkie siły polityczne zdają sobie sprawę z wagi tych wyborów. To nie jest właściwie pojedynek tego czy innego kandydata, tylko pojedynek dwóch różnych obozów - rządzącego i opozycyjnego - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Majewski z portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń