Jadwiga Wiśniewska: dziś rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał mocny mandat polityczny

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 19:33
- Sprawy w Polsce należy przeprowadzić tak, żebyśmy mogli wybrać prezydenta, który obejmie urząd 6 sierpnia. Do tego potrzeba mocnego mandatu politycznego i dzisiaj ten mandat rząd premiera Mateusza Morawieckiego otrzymał - powiedziała Jadwiga Wiśniewska (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia. Paweł Poncyljusz (KO) zauważył z kolei, że opozycja nie wnosiła o głosowanie nad wotum zaufania. 
Audio
  • Wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Co chciał osiągnąć premier w Sejmie? (Debata Jedynki)
Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie
Premier Mateusz Morawiecki w SejmieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W czwartkowym głosowaniu Sejm udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Za wnioskiem premiera głosowało 235 posłów, 219 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Skąd ta potrzeba potwierdzenia, gwarantowanego umową koalicyjną, poparcia w Sejmie? 

Polska najważniejsza

- Podjęliśmy taką decyzję, żeby wreszcie dać bardzo jasny i wyraźny sygnał, że ci, którzy przeszkadzają, awanturują się, sieją destrukcję - tak naprawdę bardzo mocno chyboczą tą polską łodzią na prawo i na lewo, szarpiąc ją - powinni się wreszcie opamiętać i zrozumieć, że kwestią najważniejszą i priorytetową jest Polska - powiedziała Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.

1200_premier_PAP.jpg
Premier: Polacy potrzebują stabilności i spokoju, działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej

Podkreśliła, że sytuacja wewnętrzna przenosi się również na pole międzynarodowe, a trwają właśnie prace nad nowym unijnym budżetem. - Powinniśmy tutaj w Brukseli, w PE mówić jednym głosem - powiedziała, przypominając słowa Lecha Kaczyńskiego, że gdy chce się szacunku innych, trzeba najpierw szanować siebie. 

- Sprawy w Polsce należy przeprowadzić tak, żebyśmy mogli wybrać prezydenta, który obejmie urząd 6 sierpnia. Do tego potrzeba mocnego mandatu politycznego i dzisiaj ten mandat otrzymał rząd premiera Mateusza Morawieckiego - dodała.

Słabość i nerwowość

- Dla mnie ta cała debata i wywołanie tej debaty wskazuje na duży strach przed tym, co stanie się za parę tygodni 28 czerwca, kiedy Polacy pójdą do urn i wybiorą prezydenta - ocenił Paweł Poncyljusz, poseł KO. Wskazał jednocześnie, że debata w Sejmie była "bardzo kulawa".

Andrzej Duda Sejm pap 1200.jpg
Wniosek ws. wotum zaufania dla rządu. Prezydent: nie potrzebujemy awantur i kłótni

- Jest zawężana do bardzo krótkich wystąpień w imieniu klubów i kół, a nielimitowany czas mają tylko notable ze strony rządowej. Tak samo było z panem premierem Morawieckim, który mówił ponad godzinę - wyjaśnił.

Jego zdaniem "słabość kandydata Andrzeja Dudy prawdopodobnie powoduje nerwowość". - Powoduje to, że nagle dowiadujemy się, że pan premier przychodzi do Sejmu z wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania dla swojego rządu. Chociaż nikt tak naprawdę nie zgłaszał wniosku o takie wotum ze strony opozycji - zauważył Paweł Poncyljusz.

Mówił też o "przypadkach bogacenia się rodziny i przyjaciół pana ministra Szumowskiego na pandemii".

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Jadwiga Wiśniewska (PiS), Paweł Poncyljusz (KO)

Data emisji: 04.06.2020

Godzina emisji: 18.11

fc

Czytaj także

Gowin: zrobimy, co w naszej mocy, aby rząd Mateusza Morawieckiego przetrwał do końca kadencji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 05:39
Wierzę, że nie tylko Porozumienie, lecz także wszyscy w obozie Zjednoczonej Prawicy zrobimy, co w naszej mocy, aby rząd Mateusza Morawieckiego przetrwał do końca kadencji - podkreślił lider Porozumienia Jarosław Gowin w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Fedak: wniosek o wotum zaufania dla rządu mnie zaskoczył

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 17:30
- Rezultat głosowania nie mógł być inny, gdyż większość ma Prawo i Sprawiedliwość. (…) Byłam zdziwiona, że premier Mateusz Morawiecki dopuścił w ogóle do głosowania wniosku o wotum zaufania, tak jak by miał jakieś wątpliwości, czy zostanie on przegłosowany - powiedziała Jolanta Fedak z Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń