Wiceminister cyfryzacji: mamy nadzieję, że Polacy chętnie skorzystają z bonu turystycznego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 19:08
- Od dłuższego czasu toczyła się debata, jak wspomóc Polaków, jeśli chodzi o wakacyjny wyjazd. Ponieważ mamy trudności związane z epidemią koronawirusa, to prezydent postanowił, abyśmy zrealizowali program bonu turystycznego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. - To sensowna propozycja - podkreślił poseł klubu KO Dariusz Joński.
Audio
  • Adam Andruszkiewicz i Dariusz Joński m.in. o bonie turystycznym na każde dziecko (Debata Jedynki)
Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodzin wychowujących dzieci
Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodzin wychowujących dzieciFoto: ADRIAN GLADECKI/REPORTER

Uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego zapowiedział w sobotę Andrzej Duda. Ubiegający się o reelekcję prezydent w poniedziałek w Ustce przedstawił więcej szczegółów tej propozycji. Podkreślił, że bon będzie przyznawany niezależnie od poziomu dochodów, a uzyskiwało się go będzie poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Tego bonu nie trzeba będzie koniecznie wydać już w te wakacje, bo będzie mógł zostać zrealizowany do końca 2021 r. - zaznaczył Andrzej Duda.

aduda1200pap.jpg
Bon turystyczny na każde dziecko bez kryterium dochodowego. Prezydent Andrzej Duda podał szczegóły

"Ważne, by nie dzielić Polaków"

Jak powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Andruszkiewicz, decyzja o wprowadzeniu bonu turystycznego jest pokłosiem debaty, jaka toczyła się od dłuższego czasu. - Tematem było to, jak wspomóc Polaków, jeśli chodzi o wakacyjny wyjazd. Chodziło też kontynuację programu państwa solidarnego, które wspiera swoich obywateli. Ponieważ mamy trudności związane z epidemią koronawirusa, to prezydent postanowił, abyśmy zrealizowali program bonu turystycznego - tłumaczył wiceminister cyfryzacji.

Podkreślił, że mowa o programie bardzo podobnym do "Rodziny 500+". - W tym sensie, że bon będzie wypłacany niezależnie od dochodów. To ważne, by nie dzielić Polaków. Nie ukrywamy, że mamy nadzieję, iż chętnie skorzystają z naszej propozycji i spędzą wakacje w naszym kraju, wspierając polską turystykę. To dla nas bardzo ważne i w tym kierunku będziemy podążać - dodał Adam Andruszkiewicz.

"To sensowna propozycja"

Dariusz Joński przyznał, że uruchomienie bonu turystycznego jest dobrym posunięciem. - To propozycja absolutnie sensowna, biorąc pod uwagę obecną sytuację i to, że na dobrą sprawę nie powinno się opuszczać granic kraju. Poza tym jako politycy powinniśmy myśleć o tym, by dać możliwość zarobienia ludziom w kraju, a nie wywozić pieniądze do innych państw - powiedział.

Poseł klubu parlamentarnego KO dodał, że jedyną kwestią, jaką w sprawie bonu należy przedyskutować, jest wielkość kwoty. - Na początku mówiło się o 1 tys. zł. Później rozpoczęły się konsultacje z branżą turystyczną. Pytanie, czy jednak 500 zł na dziecko nie jest kwotą zbyt niską. W przypadku wypoczynku nad morzem czy jeziorem w Polsce może być ona niewystarczająca - stwierdził Dariusz Joński.

PAP Andrzej Duda Stalowa Wola 1 1200.jpg
Prezydent: chcę Polski bezpiecznej i dobrobytu dla polskiej rodziny i zwykłego obywatela

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w trakcie której goście dyskutowali także m.in. o ogłoszonym w poniedziałek haśle wyborczym Rafała Trzaskowskiego i przekopie Mierzei Wiślanej.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Adam Andruszkiewicz (PiS, wiceminister cyfryzacji), Dariusz Joński (KO)

Data emisji: 8.06.2020

Godzina emisji: 18.10

bb/ans

Czytaj także

Miliony złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Prezydent: to pobudzanie do życia obywatelskiej wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:51
- W 2020 roku 40 mln zł będzie przewidziane na funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich - zapowiedział prezydent Andrzej Duda w Urszulinie (Lubelskie) podczas spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: chcę prowadzić program modernizacji służb mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 15:12
- Modernizacji służb mundurowych to jest modernizacja Rzeczypospolitej, to budowanie dumy tych, którzy na co dzień jej służą - powiedział w piątek w Bytomiu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych województwa śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Plagiat hasła Lecha Kaczyńskiego?" Politycy PiS o kampanii Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 15:30
"Silny prezydent, wspólna Polska" - to hasło wyborcze, które zaprezentował Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Okazuje się, że jest niemal identyczne jak to, którym w wyborach prezydenckich w 2005 r. posługiwał się Lech Kaczyński. Różnica polega tylko na jednym słowie. Podobieństwo szybko wytknęli politycy Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń