Paweł Sałek: program "Moja woda" to kompleksowa diagnoza prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 19:25
- Tematy suszy, retencji czy wód powinny być ponadpartyjne i ponad podziałami. Program, który przedstawił prezydent to kompleksowa diagnoza - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
Prezydent zainaugurował program Moja woda
Prezydent zainaugurował program "Moja woda"Foto: twitter.com/@prezydentpl
duda glinianki 1200.jpg
"Każdy może pomóc w poprawie sytuacji hydrologicznej". Prezydent zainaugurował program "Moja woda"

Od 1 lipca rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie dotacji na budowę przydomowej małej retencji w ramach programu "Moja woda". Chodzi o instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Szczegóły nowego programu przedstawił prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także:

Program "Moja woda" realizowany będzie w latach 2020-2024. Ministerstwo Klimatu szacuje, że jego budżet pozwoli sfinansować 20 tys. instalacji przydomowej retencji.

Posłuchaj
26:17 DEBATA_JEDYNKI_10.06.mp3 Paweł Sałek: chodzi o to, żeby tę wodę, która jest z bezpośrednich opadów, uchwycić, żeby nie uciekała do rzek (Debata Jedynki)

"Uchwycić wodę, która ucieka"

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, zaznaczył, że "program »Moja woda« ma być dla osób, które chcą retencjonować swoją wodę".

- Chodzi o to, żeby tę wodę, która jest z bezpośrednich opadów, uchwycić, żeby nie uciekała do rzek, żeby ją wykorzystać na różnorakie cele. W tym miejscu dochodzimy do tzw. małej oraz dużej retencji. To także sprawy związane z przeciwdziałaniem powodzi - tłumaczył.

1200_Gruszka_EN.jpg
Zmarł Józef Gruszka, wieloletni poseł PSL

Podczas rozmowy poruszono również temat Józefa Gruszki, który zmarł kilka dni temu. Był wieloletnim posłem na Sejm RP z ramienia PSL i pierwszym przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

"Serdecznie dziękuję za to, co zrobił prezydent"

Prezydent odznaczył pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski polityka, za co podziękował mu Jarosław Rzepa (PSL).

- Serdecznie dziękuję za to, co zrobił prezydent. Józef Gruszka był posłem trzech kadencji, był dociekliwym człowiekiem, działał w komisjach ds. służb specjalnych - mówił.

- Szkoda, że jego ostatnie lata nie mogły być tak aktywne, że ta choroba go tak ograniczyła w tej działalności. Dziękuję w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego i rodziny, że prezydent zauważył zaangażowanie Józefa Gruszki - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Rzepa (PSL)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 18.12

PR1/IAR/PAP
pb


Czytaj także

Opozycja drwi z programu "Moja woda". Prof. Ryba: takie zachowanie było przyczyną porażek PO

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:00
- Oddalanie się od problemów zwykłych ludzi doprowadziło Platformę Obywatelską do kilku porażek z rzędu. Nie wolno się śmiać z takich rzeczy. To nie są odrealnione kwestie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dofinansowania na walkę z suszą. Jak zaoszczędzić wodę?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 16:30
Od prawie 40 lat mamy w Polsce ciągłą suszę rolniczą, od co najmniej kilkunastu postępuje obniżenie wód gruntowych, natomiast od kilku doskwiera nam drastyczny niedobór opadów. Ministerstwo Klimatu ogłosiło nowy program "Moja Woda" dla mieszkańców, którzy zbudują przy swoich domach instalacje zatrzymujące deszczówkę. Jak uzyskać dofinansowanie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Moja woda" na pomóc zmniejszyć suszę w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 13:23
Nie wiemy, czy w Polsce, tak jak np. w Australii, trawniki będzie można podlewać co drugi dzień. Faktem jest natomiast, że dostępność zasobów wody jest stosunkowo niska i jak twierdzą specjaliści niski jest poziom naszej zdolności do gromadzenia wody.
rozwiń zwiń