Tomasz Latos: jest duże ryzyko, że epidemia powróci jesienią

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 18:51
- Różne kraje wybrały różne drogi w walce z epidemią koronawirusa. Wyniki pokazują, że w Polsce wybrano dobrą, może nawet najlepszą drogę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos, poseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był także Rajmund Miller z Koalicji Obywatelskiej. 
Kolejka przed zakupami na jednym z warszawskich targowisk
Kolejka przed zakupami na jednym z warszawskich targowiskFoto: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Goście "Debaty Jedynki" spierali się o to, czy Polska była należycie przygotowana do wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Szumowski 1200.jpg
"Wirusa zabija dystans". Minister zdrowia apeluje o stosowanie się do zaleceń

"Dobra i szybka reakcja"

Poseł PiS i członek sejmowej komisji zdrowia, Tomasz Latos, wskazał, że "nikt nie był mądry, bo nikt nie miał doświadczeń, dla wszystkich było to coś nowego". - Nikt nie mógł iść utartym schematem. Różne kraje wybrały różne drogi w walce z epidemią koronawirusa. Wyniki pokazują, że w Polsce wybrano dobrą, może nawet najlepszą drogę - ocenił poseł PiS.  

Posłuchaj

51:12 2020_06_16 18_11_36_PR1_Debata_jedynki.mp3 Debata Jedynki 16 czerwca godz. 18:11

Jak przekonywał, przygotowania do walki z patogenem podjęto w Polsce jeszcze przed wybuchem epidemii. - Pan minister Łukasz Szumowski w czasie sejmowej debaty przedstawiał "czasówkę" - co się działo w poszczególnych dniach. Przygotowania przebiegały od końca stycznia - wskazał Tomasz Latos. Jego zdaniem, reakcja polskich władz była "dobra i bardzo szybka". 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ruszył nowy portal Ministerstwa Zdrowia. Samorządy mogą zamawiać środki ochrony

- Jest absolutne ryzyko, że epidemia powróci na całym świecie, także do Polski, jesienią - przekonywał Tomasz Latos.

Tempo rozwoju pandemii w Polsce i innych krajach (opr. PAP) Tempo rozwoju pandemii w Polsce i innych krajach (opr. PAP)

"Na początku nie było nic"

W ocenie Rajmunda Millera, posła KO i także członka sejmowej komisji zdrowia, "od początku problemów z koronawirusem rząd i ministerstwo były kompletnie nieprzygotowane do pandemii". Jego zdaniem, nie podjęto przygotowań "w zakresie zabezpieczenia społeczeństwa", a Ministerstwo Zdrowia "nie było przygotowane pod kątem zakupu środków ochrony osobistej, maseczek, testów". 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Wspieram proponowane w walce z pandemią inicjatywy". Bp Kamiński dziękuje ministrowi zdrowia

- Podjęto słuszną - moim zdaniem - decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, bo to uratowało życie wielu Polakom, ale też spowodowało nieodwracalne straty gospodarcze - wskazał. - Można było zrobić jedno i drugie. Wtedy, gdy minister Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki mówili, że epidemia będzie, należało się na to przygotować. Na początku nie było nic. Można było to zorganizować zupełnie inaczej, trzeba poszukać przyczyn, dlaczego epidemia może się nasilić - ocenił Rajmund Miller. 

W rozmowie więcej o tym, jak Polska walczy z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

GościeTomasz Latos (PiS), Rajmund Miller (KO)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 18.10

mbl/ag

Czytaj także

Rękawiczki i maseczki dla członków komisji. Decyzja resortu zdrowia ws. wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 19:55
Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich otrzymają m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice – przesądziło w rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia. Lokale wyborcze będą wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: do szpitali trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł na podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 12:08
- Do szpitali powiatowych trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł na podwyżki - powiedział Janusz Cieszyński. Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że są to środki zabezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.
rozwiń zwiń