"USA uznają ważność naszego regionu". Poseł PiS o zwiększeniu liczby wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:54
- To, o ilu żołnierzy zwiększy się kontyngent amerykański w Polsce, nie jest aż tak istotne jak to, że prezydent USA decyduje o zwiększeniu tej ilości. To dowód na to, że USA uznają ważność naszego regionu, a po drugie Polska jest na tyle wiarygodnym partnerem dla USA, że to tutaj ci żołnierze będą dyslokowani - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Jach, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Zalewski z KO.
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce Foto: DVIDS/Sgt. Dontavian Harrison

Media polskie i amerykańskie podnoszą rangę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Tematem audycji była kwestia bezpieczeństwa Polski w związku z podniesieniem liczebności wojsk USA w Polsce. 

"Podniesienie bezpieczeństwa strategicznego"

- Według umowy podpisanej rok temu przez prezydentów USA i Polski zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w Polsce to 1000 żołnierzy, ale może być ich więcej. To, o ilu żołnierzy zwiększy się kontyngent amerykański, nie jest aż tak istotne jak to, że prezydent USA decyduje o zwiększeniu tej ilości. To dowód na to, że USA uznają ważność naszego regionu, a po drugie Polska jest na tyle wiarygodnym partnerem dla USA, że to tutaj ci żołnierze będą dyslokowani - podkreślił Michał Jach.

f-35_1200.jpg
Samoloty, rakiety, artyleria. Polska rozwija współpracę wojskową z USA
Posłuchaj
25:38 _PR1_AAC 2020_06_25-18-11-52.mp3 Michał Jach i Paweł Zalewski w rozmowie na temat zwiększenia liczby wojsk USA w Polsce ("Debata Jedynki") 

- Liczba wycofanych żołnierzy z Niemiec, która pada, to ok. 9500, a więc mniej niż 1/3 ich żołnierzy miałaby być wycofana z Europy. W 2016 r. w czasie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium przedstawiciel rządu Rosji awanturował się o jakąś strefę wpływów. W tej chwili nie słyszałem, aby jakikolwiek urzędnik rosyjski mówił o strefie wpływów. Każdy może sobie odpowiedzieć czy coś się zmieniło, czy nie - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

Jego zdaniem "prezydent Donald Trump ma słuszne pretensje do Niemiec, tym bardziej że stan wyszkolenia Bundeswehry jest krytykowany w samych Niemczech. Wartość brygady amerykańskiej to nie tylko kwestia liczebna i bojowa. Ich przebywanie na naszym terenie jest niezwykle istotne. To podnosi bezpieczeństwo strategiczne Polski".

"Olbrzymie osłabienie"

duda 1200 pap.jpg
"Musimy umacniać sojusz z USA". Andrzej Duda o celach polityki zagranicznej

Paweł Zalewski określił wizytę Andrzeja Dudy w Waszyngtonie jako "wielką kompromitację". - Prezydent miał zakomunikować decyzje przy Donaldzie Trumpie, który poinformował opinię publiczną, że podtrzymuje decyzję o wycofaniu ok. połowy wojsk z Europy, głównie z Niemiec. To potężne osłabienie Polski. Jeśli dzisiaj Amerykanie podejmują decyzję o osłabieniu NATO, to także olbrzymie osłabienie bezpieczeństwa żołnierzy. Coś się musiało wydarzyć i ciekaw jestem co - zauważył. 

- Pretekstem dla decyzji Donalda Trumpa jest fakt, że Niemcy za mało dokładają do obronności, ale mają także bardzo poważne plany inwestycyjne także co do zakupu samolotów amerykańskich. Niemcy są dzisiaj najpotężniejszym krajem gospodarczym w UE. Zrobili wiele dobrego dla suwerenności Europy - stwierdził rozmówca.

Czytaj także:

- Jako Polak nie będę przykładał ręki do tego, by zachęcać Niemców do wzrostu ich wydatków zbrojeniowych. Wolę jednak obecność amerykańską w Europie niż sytuację, w której rolę Amerykanów przejmują Niemcy - dodał.

W audycji również współpraca Polski i USA w zakresie prac nad szczepionką przeciwko wirusowi.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

ProwadzącyMarek Mądrzejewski

Goście: Michał Jach (PiS), Paweł Zalewski (KO) 

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 18.11

pkr

Czytaj także

"Dowód na dbanie o bezpieczeństwo ojczyzny". Andrzej Duda wspiera polskie firmy zbrojeniowe

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 19:00
- Prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych, przykłada dużą wagę do tego, żeby Polska była bezpieczna - mówił w połowie stycznia w Poznaniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Upływająca kadencja obecnego prezydenta to dobry moment na przypomnienie jak wspierano polskie firmy zbrojeniowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: prezydent jest patronem budowy suwerenności, odrywania się Polski od komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 18:53
- Obowiązkiem konstytucyjnym prezydenta jest stać na straży Polski. W przeszłości komunistyczne wpływy oznaczały podporządkowanie Polski Rosji - powiedział b. minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego Jan Parys, pytany o kwestię dekomunizacji armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Negocjacje idą zgodnie z planem". Ambasador USA zdementowała doniesienia o rezygnacji z Fortu Trump

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 19:11
Negocjacje o obecności amerykańskich wojsk w Polsce idą zgodnie z planem - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Skomentowała w ten sposób środową informację Agencji Reutera, że najprawdopodobniej upada projekt utworzenia Fortu Trump - stałej bazy dla żołnierzy amerykańskich w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georgette Mosbacher: więź, która łączy prezydenta Trumpa i prezydenta Dudę będzie się umacniała

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:28
Stany Zjednoczone i Polskę łączy bardzo silna więź; ta więź bardzo mocno łączy też prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę - powiedziała ambasador USA Georgette Mosbacher. Zapewniła, że zaangażowanie USA na rzecz NATO "w żadnym razie nie słabnie, wręcz przeciwnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: chcemy zwiększonej obecności wojsk USA, ale na warunkach szanujących Polskę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 08:28
- Każde spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych jest ważne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń