Media donoszą o projekcie sankcji Niemiec. "Dla Polski Nord Stream 2 jest szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 19:59
Zapowiedź wspólnego odwetu Niemiec za amerykańskie sankcje wobec Nord Streamu 2 wywołała zaskoczenie w Brukseli. O takich planach Berlina pisze agencja Bloomberg. Do kwestii tych planowanych prawdopodobnie przez Niemcy restrykcji odniosły się Anna Milczanowska (PiS) i Izabela Leszczyna (PO). Obie zgodziły się, że Nord Stream 2 to szkodliwy projekt dla Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: eleonimages / Shutterstock.com

Agencja Bloomberg napisała, że Niemcy chcą przekonać państwa członkowskie do wspólnych retorsji, jeśli USA rozszerzą sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego. Dyplomaci z kilku unijnych krajów, z którymi rozmawiała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podkreślali, że nie widzą powodów do takiej reakcji.

Angela Merkel FREE 1200.jpg
Bloomberg: Angela Merkel rozważa zastosowanie retorsji za sankcje wobec Nord Streamu

Posłanka PO Izabela Leszczyna powiedziała, że Nord Stream 2 jest szkodliwy dla Polski i bardzo dobrze, że zostanie zablokowany przez sankcje Stanów Zjednoczonych. Przypominała zasługi m.in. Jerzego Buzka w kwestii blokowania gazociągu. Mówiła, że ważna jest dywersyfikacja surowców energetycznych. 

Jak podkreśliła, dobrym interesem dla Polski jest mieć dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ale także z Niemcami.

Posłuchaj
24:11 (Jedynka/Debata Jedynki) Posłanka Anna Milczanowska (PiS), posłanka Izabela Leszczyna (PO) o wyborach, programach i kampanii (Jedynka/Debata Jedynki)

Posłanka Anna Milczanowska (PiS) powiedziała, że Polska współpracuje coraz ściślej ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczyła, że konieczna jest dywersyfikacja źródeł energii. 

Obecnie, jak mówiła, budujemy Baltic Pipe, będziemy sprowadzać gaz z kierunku północnego, sprowadzamy także LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Więcej w nagraniu audycji. Mowa była także m.in. o zwiększeniu liczby wojsk amerykańskich.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Goście: Anna Milczanowska (PiS), Izabela Leszczyna (PO)

Data emisji: 26.06.2020

Godzina emisji: 18.11

Jedynka/IAR/ agkm


Infografika PAP Infografika PAP

Czytaj także

Jakub Wiech: ten gazociąg to geostrategiczna rewolucja dla Polski i Trójmorza. Możliwy Baltic Pipe 2

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:15
Baltic Pipe to historyczny gazociąg, zajmie miejsce w historii polskiej energetyki i geostrategii. Uniezależnia Polskę i region od gazu z Rosji. Jeśli popyt na gaz sprowadzany przez Polskę będzie rósł, np. w krajach Trójmorza i np. na Ukrainie – to możliwe jest powstanie Baltic Pipe 2 – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, ekspert ds. energetycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To jak wystrzał z armaty w NS2. Nowe sankcje USA to "game changer", pytanie czy pojawią się na czas?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 13:00
Nowe sankcje USA, wymierzone w Nord Stream 2 mają potencjalnie ogromną siłę rażenia. – Liczy się czas i to, czy podczas zmian nie zostaną osłabione – mówi Mateusz Kubiak, ekspert w firmie doradczej Esperis. Zaznacza, że kluczowy jest zapis o towarzystwach klasyfikujących – tych na świecie jest bardzo niewiele, jeśli zrezygnują ze współpracy z Gazpromem, NS2 może nie zostać oddany do użytku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa broń przeciw NS2. Kongres USA zwiększa nacisk na Rosję, by skutecznie zablokować gazociąg

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 23:10
- Zmiany w ustawie o sankcjach przeciwko gazociągowi Nord Stream 2 są tylko na pozór kosmetyczne. Kilka niuansów sprawia, że mogą poważnie uderzyć w ten projekt  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartosz Bieliszczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreśla, część kongresmenów jest zdania, że NS2 nie może powstać - stąd sankcje zaostrzono, bo pierwsza ich odsłona nie zatrzymała projektu w pełni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Dalekiego Wschodu Gazprom śle dwa statki, by wozić rury dla NS2. Kluczą, ale ich cel zdradza adres dostawy telewizorów

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:00
Z powodu nowych sankcji USA, których projekt jest już w Kongresie, kolejne firmy zachodnie odmawiają współpracy przy Nord Streamie 2 – i zapewne dlatego Gazprom Fłot wysłał aż z Dalekiego Wschodu dwa statki zaopatrzeniowe, są one eskortowane na Bałtyk przez marynarkę wojenną – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mariusz Marszałkowski z portalu Biznesalert.pl.  Nie jest pewne, czy to w czymkolwiek pomoże Gazpromowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe sankcje USA zabójcze dla Nord Streamu 2. Ekspert: mają przypieczętować los gazociągu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 18:33
Od kilku miesięcy dzięki amerykańskim sankcjom uchwalonym w grudniu, budowa Nord Streamu 2 stoi w miejscu. A obecnie w Kongresie jest już projekt nowych restrykcji – które mają ostatecznie przypieczętować los gazociągu. Dlaczego tak trudne, a może niemożliwe może okazać się dobudowanie około 100 km rurociągu – o tym Mariusz Marszałkowski z portalu Biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: planem A byłoby zwiększenie sił USA na wschodniej flance NATO i pozostawienie ich w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 22:30
Na pewno możliwe jest przeniesienie przynajmniej części sił USA z Niemiec do Polski i innych krajów. Z pewnością toczą się o takiej możliwości rozmowy. To lepsze wyjście niż zredukowanie sił USA w Niemczech bez relokacji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Analityk dodaje, że Kongres będzie próbował odwieść administrację od planu zmniejszania liczebności sił w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna gra przed Polską. Ekspert: ważną rolą polskiej dyplomacji będzie utrzymanie obecności USA w Europie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 19:20
- Rola naszej dyplomacji, polityki bezpieczeństwa, będzie bardzo duża w tym, by wzmacniać obecność Stanów Zjednoczonych i sił NATO w Europie, na wschodniej flance, w Polsce  – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Miłosz Gac (Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku) w kontekście wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń