"Konsekwentna walka o polskie interesy". PGNiG odzyskało od Gazpromu ogromne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 20:15
- Konsekwentna walka o polskie interesy doprowadziła do tego, że Gazprom musiał przyznać nam rację - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Maria Koc. Kazimierz Klejna z PO przekonywał z kolei, że PiS niesłusznie przypisuje sobie w tej sprawie zasługi. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

PGNiG odzyskało nadpłatę za dostawy gazu od Gazpromu. To około 1,5 miliarda dolarów, czyli ponad 6 miliardów złotych za gaz dostarczany do Polski po 1 listopada 2014 roku. W marcu tego roku zwrot nakazał wyrokiem Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Pieniądze wpłynęły na konto spółki dzisiaj, 1 lipca.

PAP PREZES PGNIG 1200.jpg
Prezes PGNiG: Gazprom dokonał przelewu 1,5 mld dolarów na nasze konto

- Konsekwencja polskiego rządu doprowadziła do tego, że sprawa stanęła przed trybunałem arbitrażowym - powiedziała senator Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc. Podkreśliła, że dzięki konsekwentnej walce "Gazprom musiał przyznać nam rację i zwrócił PGNiG 1,5 mld dol.". Wskazała, że dzięki temu gaz staniał w Polsce o 10 proc. Senator oceniła, że odzyskanie pieniędzy od Gazpromu było trudniejsze, gdy byliśmy uzależnieni od surowca z Rosji. - Mogli nas zaszantażować, przykręcić kurek jak w przypadku Ukrainy - powiedziała.

- Pani senator mówi rzeczy, które mają niewiele wspólnego z prawdą - oponował Kazimierz Klejna z Platformy Obywatelskiej. - Za czasów rządu PO i PSL, w 2014 roku, został złożony wniosek do trybunału arbitrażowego ws. zwrotu tych nadpłaconych pieniędzy - powiedział polityk. Jak zauważył, dopiero teraz te działania zakończyły się sukcesem. Ocenił, że mieszanie do tego prezydenta Andrzeja Dudy i obecnego rządu jest niestosowne.

Posłuchaj
25:56 0107 debata jedynki [ PR1]PR1 (mp3) 1 lipiec 2020 18_11_02.mp3 Maria Koc i Kazimierz Klejna o odzyskanych przez PGNiG od Gazpromu 6 mld zł (Debata Jedynki)

Goście kontynuowali temat finansów, komentując nową matrycę VAT i dyskutując o podatkach w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Goście: Maria Koc (PiS), Kazimierz Klejna (PO)

Data emisji: 01.07.2020

Godzina emisji: 18.11

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: walka w trybunale arbitrażowym to nie "poklepywanie po plecach", jak polityka PO i Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 14:29
- Od wczoraj na naszych rachunkach jest 6 mld zł z Gazpromu w wyniku wyroku arbitrażu w Sztokholmie. Walka w trybunale arbitrażowym to nie jest "poklepywanie po plecach", jak polityka PO i Rafała Trzaskowskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę podczas spotkania z mieszkańcami Chełma.
rozwiń zwiń