Wiceminister o szczycie UE: konieczna jest jednomyślność krajów UE, stąd przeciąganie liny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 19:04
Trwa unijny pat. Ustalanie budżetu trwa bardzo długo. Toczy się także spór o łączenie funduszy unijnych z praworządnością. - To są negocjacje. Pamiętajmy: muszą się zakończyć jednomyślnością, więc w związku z tym mamy przeciąganie liny - tłumaczył w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister Artur Soboń. Jan Filip Libicki (PSL) mówił, że kibicuje polskiemu rządowi, by wynegocjował jak największe kwoty. 
Szczyt UE
Szczyt UEFoto: PAP/EPA

Będzie nowa propozycja negocjacyjna dla europejskich przywódców na unijnym szczycie w Brukseli. Jej przesłanie do prezydentów i premierów krajów Unii  zapowiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel. - Ta propozycja to owoc wspólnej pracy ze wszystkimi przywódcami i ich zespołami. Wiem, że ostatnie kroki są zawsze najtrudniejsze - mówił Charles Michel, zapewniając, że wierzy w osiągnięcie porozumienia.


premier free tt 663.jpg
Premier: by można było zaakceptować porozumienie, nie może być uznaniowości ws. praworządności

- To są negocjacje. Pamiętajmy: muszą się zakończyć jednomyślnością, więc w związku z tym mamy przeciąganie liny, (także) jeśli chodzi o wysokość grantów, dotacji w stosunku do środków zwrotnych, preferencyjnych ale jednak -  pożyczek – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, tłumacząc, dlaczego rozmowy trwają tak długo.

Niektóre państwa chciałyby zmienić proporcje dotacji i środków zwrotnych - podkreślił.

- Kibicuję polskiemu rządowi, aby wynegocjował jak najlepsze uregulowania finansowe dla Polski. To atrakcyjne kwoty – powiedział z kolei Jan Filip Libicki

Jednocześnie senator PSL powiedział, że nie zgadza się z reformą sprawiedliwości w Polsce. Ocenił, że było wiadomo, iż ta kwestia będzie wykorzystywana przez konkurentów Polski, by utrudnić wynegocjowanie funduszy. Według niego należało w inny sposób przeprowadzić reformę sprawiedliwości.

W audycji była mowa także o zarzutach wobec Sławomira N.


Posłuchaj
25:46 [ PR1]PR1 (mp3) 20 lipiec 2020 18_12_07.mp3 Artur Soboń i Jan Filip Libicki w Jedynce (Debata Jedynki)

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń(PiS) senator Jan Filip Libicki (PSL)

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 18.06

Jedynka/IAR/in./

Czytaj także

"To uczciwa osoba", "Na Ukrainie cieszy się dobrą opinią". Politycy PO bronią Sławomira N.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 12:05
Sławomir N. został zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy. - Współpracowaliśmy w jednym rządzie, a poza tym jest zasada, że mamy domniemanie niewinności. Uważam go za niewinnego - stwierdził w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce Tomasz Siemoniak. To nie jedyny polityk PO, który postanowił zabrać głos w sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tusk bardzo mocno rekomendował tego polityka". Agnieszka Ścigaj o Sławomirze N.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 13:40
- Pamiętam jak Donald Tusk bardzo mocno rekomendował tego polityka, ręcząc wręcz za jego uczciwość. Pytanie, jak to jest teraz postrzegane przez jego kolegów z Europejskiej Partii Ludowej - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Ścigaj z Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń