Głosowanie ws. projektu rezolucji po szczycie UE. Europoseł PiS: mam nadzieję, że RE wytrzyma naciski

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 18:50
- Spodziewam się, że jutrzejsza debata w Parlamencie Europejskim będzie ostra. Mam nadzieję, że Rada Europejska, która jest ostatecznym i najważniejszym ciałem europejskim, wytrzyma ten nacisk Parlamentu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Kosma Złotowski, europoseł PiS. Do sprawy odniósł się też Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Budynek Parlamentu Europejskiego
Budynek Parlamentu EuropejskiegoFoto: RossHelen/ Shutterstock

Posłuchaj
26:19 [ PR1]PR1 (mp3) 22 lipiec 2020 18_11_51.mp3 Kosma Złotowski i Dariusz Joński o jutrzejszym głosowaniu w PE ("Debata Jedynki")

 

Porozumienie zawarte przez przywódców państw UE zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro - 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro.

parlament europejski east news 1200.jpg
Parlament Europejski żąda zmian w budżecie UE. Znamy projekt rezolucji w tej sprawie

Tymczasem Parlament Europejski domaga się zwiększenia wielkości unijnego budżetu na najbliższych siedem lat oraz zaostrzenia zapisów dotyczących praworządności i finansów ze wspólnej kasy. Rezolucja ma być głosowana jutro, na nadzwyczajnej sesji plenarnej.

"Będzie ostra debata"

- Nie spodziewam się niczego dobrego po Parlamencie Europejskim, który zawsze chce mieć coś własnego do powiedzenia. Podczas jutrzejszej debaty będzie na pewno duży nacisk na powtórne zaostrzenie mechanizmu praworządności - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Kosma Złotowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Czytaj również:

- Przewiduje, że debata będzie ostra, ale mam nadzieję, że Rada Europejska, która jest ostatecznym i najważniejszym ciałem europejskim, wytrzyma ten nacisk Parlamentu - dodał. 

Mechanizm powiązania praworządności z wypłatami

Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej, dziwił się natomiast dyskusji dotyczącej praworządności.

- Nie rozumiem, dlaczego rząd tak bardzo walczy, aby nie uzależniać praworządności od wypłaty pieniędzy - mówił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Kosma Złotowski (PiS) oraz Dariusz Joński (KO)
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 18.12

kad/ag