"Naród, który zapomina o swojej historii, przestaje istnieć". Prof. Karski o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 19:29
- Ludzie powinni pamiętać co było kiedyś i wyciągać wnioski. Naród, który zapomina o swojej historii, przestaje istnieć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł PiS. W "Debacie Jedynki" wziął również udział Andrzej Szejna (SLD).
Prof. Karol Karski
Prof. Karol KarskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

31 lipca 1944 r., gen. Tadeusz Komorowski "Bór", dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" - głosiło wezwanie.

Czytaj także:

Posłuchaj
24:55 [PR1] PR1 (mp3) 31 lipiec_2020_07_31-18-11-10_for_media.mp3 Karol Karski: w naszej historii nagromadziło się wiele wydarzeń, z których powinniśmy być dumni (Debata Jedynki/Jedynka)

Prof. Karol Karski (PiS), który był gościem red. Antoniego Trzmiela w audycji "Debata Jedynki" podkreślił, że "sierpień to bardzo ważny miesiąc dla Polaków".

powstanie warszawskie 1200_de.jpg
Powstanie Warszawskie. 76 lat temu gen. Tadeusz Komorowski wydał decyzję

- Nagromadziło się w nim wiele wydarzeń, z których możemy być dumni - jak np. Powstanie Warszawskie czy Bitwa Warszawska. To jest coś, z czego powinniśmy być dumni, o czym musimy pamiętać. Naród, który zapomina o swojej historii, przestaje istnieć. Ludzie powinni pamiętać co było kiedyś i wyciągać wnioski - mówił europoseł.

"Musimy mieć wspólną historię"

Zdaniem Andrzeja Szejny (SLD) "Powstanie Warszawskie to była walka o wolną Polskę, walka z najeźdźcą". - Daliśmy mu odpór. Musimy mieć wspólną historię - możemy się co do niej sprzeczać ws. akcentów, ale co do wagi wydarzeń nigdy sporów nie będzie - stwierdził.

- Rosja cały czas nas prowokuje i tym prowokacjom nie powinniśmy ulegać, niemądrze by było zaogniać sytuacji z sąsiadem - tłumaczył polityk.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: prof. Karol Karski (europoseł PiS), Andrzej Szejna (SLD)
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 18.11

PR1/PAP/twitter.com
pb

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert, happening i historyczne pokazy VR

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:40
Narodowe Centrum Kultury jak co roku włącza się w obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie koncertu "Warszawo ma" usłyszeć będzie można najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. "Marsz Żoliborza", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci" i "Warszawo ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: pochylam się z bólem nad każdą ofiarą Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 12:45
- Pochylam się z wielkim bólem nad każdą ofiarą Powstania Warszawskiego. Patriotyzm musi być pobudzany zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń, nasz rząd robi w tej sferze bardzo dużo - mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", którego fragment dziś opublikowano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była walka nie tylko o wolność Warszawy, ale o wolną Polskę". Historyk o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 12:50
- To było wydarzenie lokalne, natomiast od kilkunastu lat obserwujemy, że ta rocznica jest ważna nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale dla wszystkich Polaków - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Katarzyna Utracka, odnosząc się do uroczystości związanych z upamiętnieniem rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń