Zapowiedzi bojkotu zaprzysiężenia prezydenta. Kownacki: im chodzi o destrukcję państwa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 19:10
- Platformie chodzi tylko o to, żeby podważać instytucje i autorytet państwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Kownacki. Poseł PiS odniósł się tymi słowami do zapowiedzi niektórych polityków, którzy ostentacyjnie informują, że nie przyjadą na zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Beata Maciejewska z Lewicy podkreśla jednak, że wpływ na te decyzje ma przede wszystkim pandemia koronawirusa, a nie różnice polityczne.
Para prezydencka wraz z córką
Para prezydencka wraz z córką Foto: Flickr.com/Jakub Szymczuk

Na 6 sierpnia zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (połączonych Izb Sejmu i Senatu), na którym Andrzej Duda ma złożyć prezydencką przysięgę. Nie pojawi się tam jednak wielu parlamentarzystów związanych z opozycją.

Czytaj więcej
Jacek Ozdoba 1200.jpg
Ozdoba: ktoś, kto nie zgadza się z demokratycznym wyborem, jest zwolennikiem dyktatury

Bartosz Kownacki stwierdził, że "politykom PO zależy przede wszystkim na destrukcji podstawowych instytucji". - Zaprzysiężenie prezydenta ma szczególną wagę i rangę, dlatego obrażanie się za przegraną w wyborach jest psuciem istoty państwa - stwierdził.

- Można nie zgadzać się z daną formacją polityczną, ale nie można mówić: tego prezydenta nie ma, to zaprzysiężenie i te wybory są nieważne. To jest troszeczkę realizowanie scenariusza Romana Giertycha - ocenił polityk PiS.

Posłuchaj
20:14 _PR1_AAC 2020_08_03-18-17-37.mp3 Politycy o zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy (Debata Jedynki)

"Niebezpieczna sytuacja"

Beata Maciejewska podkreśla jednak, że zapowiedź nieobecności niektórych parlamentarzystów na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy wynika przede wszystkim z pandemii koronawirusa. - Trzech senatorów jest zakażonych, a zgromadzenie 460 posłów w jednej sali byłoby pogwałceniem wszystkich reguł - powiedziała.

Czytaj więcej
wroblewski artur 1200.jpg
"Nie podważajmy werdyktu obywateli". Politolog o posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego

- Lewica nie będzie bojkotowała tego wydarzenia, ale jest to sytuacja ewidentnie niebezpieczna - zaznaczyła gość radiowej Jedynki.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Beata Maciejewska (Lewica), Bartosz Kownacki (PiS)

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 18.20

jp

Czytaj także

KO pojawi się na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy? Suchoń: ta decyzja jeszcze przed nami

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:22
- Jeśli mówilibyśmy o jakimkolwiek sprzeciwie czy demonstracji, to związane byłoby to z tym, co prezentował w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda. Mieliśmy do czynienia ze zdecydowaną retoryką, graniem na emocjach i ostrym podziałem społecznym - powiedział Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie na tym polega demokracja". Poseł Solidarnej Polski o bojkocie zaprzysiężenia Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:56
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest prezydentem wszystkich Polaków, niezależnie od tego, czy ktoś na niego głosował, czy ktoś głosował na innego kandydata. Nie wiem, dlaczego od jakiegoś czasu w Polsce to mniejszość chce narzucać swoją wolę większości - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski. Gościem audycji był również Paweł Szramka z Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń