"Nasz kraj jest w najsilniejszym sojuszu świata". Wiceszef MON o bezpieczeństwie Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 20:00
- Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest sprawdzonym sojusznikiem. Nasz kraj jest w najsilniejszym sojuszu świata. Jesteśmy nie tylko biorcą, ale i dawcą bezpieczeństwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: twitter.com/@MON_GOV_PL
Mariusz Błaszczak PAP-1200.jpg
Mariusz Błaszczak: nawet 100 tys. żołnierzy USA może być dowodzonych z Polski

- 65 proc. wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej jest kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz liczniejsze, wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt - stwierdził. Minister wyjaśnił także, jak ogromne znaczenie ma przeniesienie do Polski dowództwa amerykańskiego V Korpusu.

Czytaj także:

Posłuchaj
24:44 [PR1] PR1 (mp3) 07 sierpień_2020_08_07-18-12-09_for_media.mp3 Wojciech Skurkiewicz: regularnie zwiększamy liczbę żołnierzy amerykańskich w Polsce (Debata Jedynki/Jedynka)

Tematem "Debaty Jedynki" było m.in. bezpieczeństwo militarne Polski. Wiceszef MON, który był jednym z gości red. Antoniego Trzmiela, zaznaczył, że "Polska jest sprawdzonym sojusznikiem". Udział naszych żołnierzy w szeregu misji, wzmacnianie wschodniej flanki NATO, obecność w zabezpieczaniu terenu naszych sąsiadów - jak np. na Łotwie czy w Rumunii - wymieniał Skurkiewicz.

Andrzej Duda PAP-1200.jpg
Prezydent: apeluję do polityków, bądźmy razem ws. polskiej armii i jej modernizacji

- Trzeba podkreślić, że cały czas ten wschód Europy jest nieprzewidywalny. Po Gruzji mieliśmy aneksję Krymu czy wojnę na wschodzie Ukrainy. Nauczeni tym, co się stało na przestrzeni tych lat, jednoznacznie dążymy do tego, żeby wzmacniać nasze więzi i więzy euroatlantyckie. Zwiększamy liczbę żołnierzy amerykańskich - obecnie jest to 4,5 tys. - o kolejny tysiąc - mówił minister.

Wspólnota wolnych, demokratycznych państw

Gościem audycji był również Czesław Mroczek, były wiceszef MON, obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej, który stwierdził, że "bezpieczeństwo Polski zostało wyznaczone przez nasze członkostwo w Unii Europejskiej i NATO". - Kluczowe decyzje zapadły w 1999 i 2004 r. Należymy do wspólnoty wolnych, demokratycznych państw Zachodu - to było marzenie wielu pokoleń Polaków - podkreślił.

- Wiemy, jak to jest ważne. Bezpieczeństwo to elementarne pojęcie związane z funkcjonowaniem, z życiem. Powinniśmy być cały czas aktywni i wspierać te dwie instytucje - filarami bezpieczeństwa Polski są Unia Europejska i NATO - podkreślił polityk KO.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON, PiS), Czesław Mroczek (b. wiceszef MON, KO)
Data emisji: 07.08.2020
Godzina emisji: 18.12

PR1/IAR
pb

Czytaj także

Umowa wojskowa Polski i USA. Szef BBN podał datę jej podpisania

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 10:50
- Niczego niepokojącego w tej umowie nie ma – o czym wszyscy się przekonają, gdy dokument zostanie upubliczniony. Właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów. Spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia -  mówi dla "Dziennika Gazeta Prawna" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak obronić państwa bałtyckie i Polskę? Ekspert: NATO musi ćwiczyć przerzut wojsk, obronę zbiorową

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 18:03
- Państwa bałtyckie stawiają przede wszystkim na mechanizację wojsk lądowych, czyli zwiększenie ich mobilności, ochrony i siły ognia. Dla ich wojsk terytorialnych ważne są obrona przeciwpancerna i działania nieregularne. Wielką luką jest wciąż obrona powietrzna średniego zasięgu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Piotr Szymański, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, pytany jak wzmocnić bezpieczeństwo regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: prezydent wspiera modernizację sił zbrojnych, nasza współpraca przyniosła wiele sukcesów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 16:10
- Dużo wyzwań stoi dziś przed nami. Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest rzeczą nadrzędną. Nie ustaniemy w tych wysiłkach - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przyjęcia przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP.
rozwiń zwiń