Karol Karski: istnienie niepodległej Białorusi oraz Ukrainy należy do polskiej racji stanu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 22:20
- Ze strony Polski mamy do czynienia z daleko idącą ofensywą dyplomatyczną ws. sytuacji na Białorusi - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Karol Karski z PiS. Z kolei Paweł Kowal z PO przyznał, że "reakcja Zachodu - USA i UE - jest spóźniona i za słaba". 
Protesty w Mińsku
Protesty w Mińsku Foto: PAP/EPA/STRINGER
Shutterstock Charles Michel 1200.jpg
"Przemoc nie jest odpowiedzią". Szef Rady Europejskiej ws. wydarzeń na Białorusi

Na Białorusi trwają protesty po wczorajszych wyborach prezydenckich, które według wstępnych danych Centralnej Komisji Wyborczej wygrał urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka. Uzyskał on ponad 80 procent głosów, a jego konkurentka Swiatłana Cichanouska zdobyła niespełna 10 procent.

Posłuchaj
25:06 PR1_MPLS 2020_08_10-18-12-01.mp3 Karol Karski: istnienie niepodległej Białorusi oraz Ukrainy należy do polskiej racji stanu (Debata Jedynki)

 

Prof. Karski przyznał, że "ze strony Polski mamy do czynienia z daleko idącą ofensywą dyplomatyczną". - Chodzi o to, aby UE nie przeszła do porządku dziennego nad tym, co dzieje się na Białorusi. Sytuacja jest dynamiczna, ale jesteśmy przyzwyczajeni, że po wyborach następowały demonstracje. Istnienie niepodległej Białorusi oraz Ukrainy należy do polskiej racji stanu i chcemy, aby te kraje były demokratyczne, jednak jakakolwiek Białoruś jest lepsza niż zachodnie obwody Rosji - mówił europoseł PiS.

Czytaj również:

Z kolei Paweł Kowal stwierdził, że "mobilizacja białoruskiego społeczeństwa w ostatnich tygodniach i dniach jest największa od ponad 20 lat". - Rewolucje udają się wtedy, kiedy jest duża mobilizacja i wsparcie z zewnątrz. Reakcja Zachodu - USA i UE - jest spóźniona i za słaba i nie daje odpowiedniego wsparcia dla rewolucji. Realnie to Putin gwarantuje Łukaszence bezpieczeństwo i władzę. W naszym interesie jest, aby Białoruś funkcjonowała w bliskich relacjach z Zachodem. Skala protestów jest szalenie poważna - powiedział gość Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Goście: prof. Karol Karski (PiS) oraz prof. Paweł Kowal (PO)

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 18.12

dn

Czytaj także

Korespondent TVP: Łukaszenka chce, by Białorusini czuli, że nie mają nic do powiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 15:50
- Aleksandrowi Łukaszence nie wystarcza samo rozpędzenie demonstracji, ich spacyfikowanie. On chce, by struktury siłowe goniły ludzi, biły ich i poniżały - powiedział Tomasz Jędruchów, korespondent TVP w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister MSZ: w interesie europejskim jest utrzymanie niepodległości oraz stabilności Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 17:20
- Apelujemy do władz Białorusi o to, by uspokoić emocje i nie reagować w tak drastyczny sposób. Polsce, jak i innym państwom, powinno zależeć na stabilnej, niepodległej i suwerennej Białorusi - powiedział Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń