Reprywatyzacja w Warszawie. Poseł PiS: poszkodowani nadal nie otrzymali odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 18:51
- Temat nie ucichł, choć Komisja Weryfikacyjna napotykała na różne przeszkody ze strony miasta stołecznego Warszawy. Żadna z osób, w stosunku do której zostało orzeczone odszkodowanie, tego odszkodowania nie otrzymała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł PiS. Gościem audycji była również Magdalena Biejat, poseł Lewicy.
Kamienica przy ul. Schroegera 80 w Warszawie - zdj. ilustracyjne
Kamienica przy ul. Schroegera 80 w Warszawie - zdj. ilustracyjneFoto: Jakub Kamiński/East News

Tematem audycji była ustawa reprywatyzacyjna. - Temat nie ucichł, choć Komisja Weryfikacyjna napotykała na różne przeszkody ze strony miasta stołecznego Warszawy. Żadna z osób, w stosunku do której zostało orzeczone odszkodowanie, tego odszkodowania nie otrzymała. Mam nadzieję, że trzecia ustawa zostanie przyjęta przez Sejm i Senat. Da ona w końcu to, na co oczekują lokatorzy - mówił Marek Ast.

PAP komisja weryfikacyjna 1 1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna nakazała Markowi M. zwrot 696 tys. zł

- Ratusz odpowiada za decyzje reprywatyzacyjne z naruszeniem przepisów, w oparciu o fałszywie przedstawione dowody i dzisiaj próbuje bronić tych decyzji. Dla mnie jest to haniebne, ponieważ lokatorzy oczekujący na sprawiedliwość zostali pokrzywdzeni przez działania prezydenta Warszawy - dodał.

Czytaj także:

- Jedną z pierwszych istotnych ustaw związanych z reprywatyzacją podjętą przez PiS była ustawa dotycząca nieruchomości warszawskich. Ponad 2 lata pracy Komisji Weryfikacyjnej dają jednak prawo do podsumowań. Problem ten istnieje także w innych miastach i będziemy dyskutować nad projektem Lewicy. Najistotniejsze jest jednak stanowisko rządu - podkreślił.

"Potrzebujemy całościowego rozwiązania"

- Sprawę reprywatyzacji należy rozwiązać raz na zawsze. Nadal są lokatorzy, którzy mogą być pozbawieni domu i to jest skandal dla państwa polskiego i całej klasy politycznej. Ustawa w Sejmie to krok w dobrym kierunku, ale krok zbyt zachowawczy - mówiła Magdalena Biejat.

Sebastian Kaleta 1200 PAP.jpg
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Znamy nowe decyzje komisji weryfikacyjnej

Jak zauważyła, "Komisja Weryfikacyjna dotyczy tylko Warszawy, a dramat mamy w innych miastach i potrzebna jest duża ustawa reprywatyzacyjna, która ten problem wreszcie rozwiąże. W tej chwili najbardziej potrzebujemy całościowego rozwiązania i już niedługo złożymy stosowny projekt. Popieramy PiS przy tym projekcie i mam nadzieję, że będziemy mogli liczyć na przychylność przy naszym projekcie".

- Powinniśmy najpierw oddać sprawiedliwość miejskim aktywistom, którzy nagłaśniali te sprawy. Doceniam fakt, że PiS podniósł ten temat, ale niepokoi mnie to, że ustawa zaginęła w sejmowych odmętach. Jesteśmy otwarci na dyskusję i rozmowę. Powinniśmy raz na zawsze zakończyć te dramaty - podsumowała. 

Posłuchaj
26:13 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_08_13 18_10_56_for_media.mp3 Marek Ast: ratusz warszawski odpowiada za decyzje reprywatyzacyjne z naruszeniem przepisów (Debata Jedynki)

W audycji również temat działań środowisk LGBT.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Marek Ast (PiS), Magdalena Biejat (Lewica)

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 18.10

pkr

Czytaj także

Reprywatyzacja w Warszawie. Kaleta: Trzaskowski staje przeciwko mieszkańcom swojego miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 07:05
Zdaniem szefa komisji weryfikacyjnej Sebastiana Kalety miasto odmawia wypłat odszkodowań mieszkańcom poszkodowanym wskutek reprywatyzacji. Władze stolicy wskazują na luki prawne w ustawie o komisji weryfikacyjnej i przypominają, że same wnioskowały o rozwiązanie problemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radni PiS apelują do Rafała Trzaskowskiego. Wśród wezwań temat ulicy Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:33
Apelujemy, aby prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na najbliższej sesji rady miasta zaproponował radnym, aby ulica Lecha Kaczyńskiego wreszcie znalazła swoje miejsce w Warszawie – podkreślili w piątek radni PiS.
rozwiń zwiń