"UE przyjęła mocne stanowisko. To duży sukces Polski". Kuźmiuk o szczycie ws. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 19:17
- Mieliśmy dzisiaj do czynienia z bardzo ważnym wydarzeniem. Posiedzenie Rady Europejskiej w środku sierpnia to coś bezprecedensowego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również Paweł Zalewski (KO).
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: twitter.com/@PremierRP
1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów na Białorusi

- Stwierdziliśmy, że wybory na Białorusi powinny zostać powtórzone, że one nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wolne i demokratyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zwołanym z inicjatywy Polski nadzwyczajnym szczycie UE ws. Białorusi.

Szef rządu dodał, że Rada Europejska jest zgodna, że nie można doprowadzać do żadnej zewnętrznej interwencji na Białorusi. Zaznaczył, że jest poparcie dla sankcji wobec osób, które działały przeciwko manifestantom na Białorusi.

Posłuchaj
25:13 [PR1] PR1 (mp3) 19 sierpień_2020_08_19-18-12-09_for_media.mp3 Zbigniew Kuźmiuk: sformułowany został program pomocy dla Białorusi (Debata Jedynki/Jedynka)

Czytaj także:

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
Szczyt UE z inicjatywy Polski. Wiceszef MSZ: głos Rady zbieżny z naszymi oczekiwaniami

Zbigniew Kuźmiuk, który był gościem red. Antoniego Trzmiela w "Debacie Jedynki" zaznaczył, że "takiego posiedzenia RE w sierpniu jeszcze nie było". - To duży sukces Polki, państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej. Unia Europejska przyjęła wspólne, mocne stanowisko - czyli, że wybory na Białorusi nie miały demokratycznego charakteru - podkreślił europoseł PiS.

Polityk przypomniał, że "sformułowany został także program pomocy dla Białorusi". - Moim zdaniem zostało zrobione to, co może być konsensusem w ramach 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Trzeba to doceniać - zaznaczył.

Paweł Zalewski (KO) stwierdził natomiast, że "szczyt potwierdził, że Unia Europejska jest wierna swoim zasadom". - W sytuacji, w której naród chce wybierać swoje władze zgodnie z zasadami, które rządzą w Europie, Unia Europejska to popiera - mówił.

- Alaksandr Łukaszenka, który sfałszował wybory, pierwotnie uważał, że wystarczy użyć policji do zastraszenia demonstrantów. To się nie udało - protestujący pokazali swoją siłę i wiele tysiące osób wyszło na ulice - dodał.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS), Paweł Zalewski (KO)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 18.12

PR1/PAP
pb

Czytaj także

Polskie propozycje ws. Białorusi mają poparcie Grupy Wyszehradzkiej. Komentarze państw V4 po szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 17:23
- Grupa Wyszehradzka popiera polską propozycję, by UE wypracowała plan geostrategiczny, który będzie obejmować nie tylko kwestie praw człowieka, ale też aspekty wojskowe i gospodarcze - oznajmił premier Węgier Viktor Orban po środowym wideoszczycie UE w sprawie Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest stanowisko państw UE ws. wyborów na Białorusi. Ta decyzja nie spodoba się Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 16:45
Szef Rady Charles Michel poinformował, że Unia Europejska nie uznaje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Unijni przywódcy 3 godziny dyskutowali podczas wideokonferencji na temat sytuacji zza wschodnią granicą Wspólnoty. O pilną naradę w tej sprawie zabiegał premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: sankcje wobec urzędników MSW Białorusi mogą być niewystarczające

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 18:43
- W momencie, gdy mówimy o takiej amplitudzie protestów i o tym, że tam formuje się już pewna forma alternatywnego wobec Aleksandra Łukaszenki rządu, to wsparcie polegające na tym, że zabronimy np. pracownikom MSW wjeżdżać do Unii Europejskiej, może być niewystarczającym narzędziem - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu "Na Wschodzie".
rozwiń zwiń