"Rząd jest gotowy na odparcie sytuacji". Poseł PiS o gospodarczych skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 19:30
- Impulsem rozwojowym, który będzie naprawiał sytuację związaną chociażby z wysokim deficytem, jest estoński CIT - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Lipiec (PiS), odnosząc się do ustawy budżetowej na rok 2021.
Spotkanie w KPRMzdj. ilustracyjne
Spotkanie w KPRM/zdj. ilustracyjneFoto: twitter.com/@PremierRP
PREMIER.jpg
Inwestycyjny impuls i kontynuacja wydatków socjalnych. Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 rok

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2021 z deficytem 82,3 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Zaznaczono, że deficyt w tej wysokości pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19.

Jak napisano w komunikacie resortu, zgodnie z projektem dochody budżetu państwa wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł.

Czytaj także:

Krzysztof Lipiec (PiS), który był jednym z gości red. Antoniego Trzmiela w "Debacie Jedynki" mówił, że "pandemia koronawirusa uderzyła również w polską gospodarkę". - Polski rząd jest gotowy na odparcie tej sytuacji - temu mają służyć szczególne rozwiązania, m.in. budżet zaprojektowany na przyszły rok - tłumaczył.

pap premier 1200.jpg
Premier o budżecie: deficyt zależny wyłącznie od pandemii koronawirusa

- To prawda, jest duży deficyt, ale ze względu na obecną sytuację, państwo też musi się w pewnym sensie "zadłużyć". Takim impulsem rozwojowym, który będzie naprawiał sytuację związaną chociażby z wysokim deficytem, jest na przykład estoński CIT - zaznaczył.

Posłuchaj
25:49 [PR1] PR1 (mp3) 27 sierpień_2020_08_27-18-11-39_for_media.mp3 Krzysztof Lipiec: Polska będzie miała najmniejszy ubytek dochodu narodowego (Debata Jedynki/Jedynka)

"Wyjść z tego kryzysu obronną ręką"

- Na tle innych państw europejskich, Polska będzie miała najmniejszy ubytek dochodu narodowego. Będziemy nadawać mocny ton na rynku europejskim. (...) Niezmiernie istotne jest to, aby wyjść z tego kryzysu obronną ręką - podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Mirosław Suchoń (KO), który również wziął udział w rozmowie, przedstawił odmienny pogląd na sprawę. - W roku 2021 zostanie wprowadzony podatek od sprzedaży detalicznej, który uderzy w tych wszystkich, którzy codziennie robią zakupy w sklepach. Zostanie wprowadzony podatek od słodkich napojów, czyli od czegoś, co interesuje większość Polaków - wymieniał.

- Zostaną utrzymane stawki podatkowe VAT - 22 i 8 proc. One miały zostać obniżone. Dług publiczny - po raz pierwszy w historii Polski - przekroczył 1,5 biliona zł. W ciągu ostatnich lat urósł o ponad 500 mln zł - mówił.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: Krzysztof Lipiec (PiS), Mirosław Suchoń (KO)
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 18.11

PR1/PAP
pb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gospodarka zaczyna wracać na właściwe tory". Resort finansów o deficycie budżetowym

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 17:42
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów - w okresie styczeń – lipiec dochody budżetu państwa wyniosły 235,8 mld zł, a wydatki 252,1 mld zł. Tym samym deficyt budżetowy po lipcu tego roku wyniósł 16,3 mld zł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 12:14
Założono w nim, że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec zakładanego wcześniej zerowego deficytu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezrealizowane przychody i nieplanowane wydatki tworzą część deficytu". Kościński o noweli budżetu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:29
W tym roku przychody budżetowe będą mniejsze o 36, 37 mld złotych, ale widać, że gospodarka zaczyna wracać na swoje tory i przychody już zaczynają być zgodne z naszymi planami - komentował w Programie 1 Polskiego Radia, przyjętą przez rząd nowelizację budżetu - szef resortu finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń