1 września - powrót do klas. Teresa Wargocka: szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 20:07
- Dyrektorzy szkół są na etapie końcowego wdrażania wytycznych, wypracowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  i służby sanitarne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Teresa Teresa Wargocka (PiS). - Powrót do szkół jest koniecznością, nauka zdalna nie zdawała egzaminu - mówił Wojciech Konieczny (Lewica)
Koronawirus w Polsce. Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego w jednej ze szkół w Przemyślu
Koronawirus w Polsce. Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego w jednej ze szkół w PrzemyśluFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Piontkowski PAP-1200.jpg
Wytyczne sanitarne, płyny do dezynfekcji i maseczki. Szef MEN o przygotowaniu do rozpoczęcia roku szkolnego

- Myślę, że szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów 1 września. Przygotowania do tego dnia trwają od połowy sierpnia - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Teresa Wargocka (PiS). 


Posłuchaj
24:05 _PR1_AAC 2020_08_28-18-11-38.mp3 Powrót do szkół: czy jest bezpieczny? (Jedynka/Debata jedynki)

 

- Dyrektorzy są na etapie końcowego wdrażania wytycznych, jakie wypracowało Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z GIS-em - mówiła. Dodała, że wytyczne są bardzo elastyczne - a ich wdrożenie będzie zależało od warunków epidemicznych w danej miejscowości, od możliwości lokalowych szkoły, liczby uczniów.

-

Decyzje będą zapadały na najniższym możliwym szczeblu - dodała. Jak mówiła, dyrektor będzie wnioskował do organu prowadzącego i powiatowego inspektora sanitarnego oraz powiatowego inspektora pracy, jeśli uzna, że wskazany jest tryb zdalny nauczania albo tryb częściowo zdalny.

Zobacz także:

- Są niepokoje, trudno się dziwić - mówiła posłanka. Jednak, jak zaznaczyła, jest inna sytuacja niż w marcu i kwietniu - zakażenia są ściśle monitorowane. Zaznaczyła, że walka z pandemią nie powinna być przedmiotem walki politycznej. 

Piontkowski free tt-1200.jpg
Maseczki i nauczanie hybrydowe. Szef MEN o szczegółach powrotu dzieci do szkół

Wojciech Konieczny (Lewica) mówił, że powrót do szkół jest koniecznością, nauka zdalna nie zdawała egzaminu. Ocenił, że z racji pandemii może dojść do sytuacji trudnych. 

Dodał, że odpowiedzialność rządu jest bardzo duża. Senator dodał, że niedługo pojawi się także sezon grypowy. Stwierdził także, że walka z koronawirusem będzie w dużej mierze zadaniem samorządów, które jednak będą musiały współpracować w tym zakresie z rządem.

Jak zaznaczył, w szkole trzeba uświadomić dzieciom, że sytuacja jest poważna, a zatem trzeba dezynfekować ręce, zachować dystans społeczny etc. Jednocześnie, jak mówił, nie można tworzyć atmosfery paniki.

Senator zaznaczył, że w różnych miejscowościach zalecenia sanepidu będą różne. 

Więcej w nagraniu. W rozmowie mowa była też o ostatnich sondażach preferencji wyborczych. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Magdalena Ogórek
Goście: Teresa Wargocka (PiS), Wojciech Konieczny (Lewica)
Data emisji: 28.08.2020
Godzina emisji: 18.11

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MEN: zostawiliśmy sobie możliwość przejścia na kształcenie zdalne w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 23:42
Ministerstwo edukacji pozostawiło sobie w przepisach prawo, by w sytuacji trudnej podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział w czwartek szef MEN Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: liczę, że druga fala koronawirusa nie wzbudzi takiej paniki, jak ta pierwsza

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:15
Mateusz Morawiecki powiedział, że ludzie obecnie reagują na sytuację epidemiczną nieco inaczej niż wcześniej. - Liczę też na to, że ta druga fala koronawirusa nie wzbudzi takiej paniki, jak ta pierwsza - dodał premier.
rozwiń zwiń