Awaria oczyszczalni "Czajka". Waldemar Buda: Trzaskowski porzucił Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 19:07
- Rafał Trzaskowski sporą część czasu poświęcił na kampanię prezydencką. Zaniechał on swoich obowiązków, porzucił Warszawę i jeździł po innych miejscowościach. Dzisiaj służby i prokuratura powinny szukać osób odpowiedzialnych za awarię "Czajki", ale trzeba szukać bliżej, niż wydaje się prezydentowi Warszawy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Gościem audycji był również Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Rozmowa dotyczyła awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". - Komunikaty muszą być weryfikowane, ale problem polega na tym, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rozwiązywanie problemu tej awarii rozpoczął od zwołania sztabu PR-owców zamiast sztabu kryzysowego. PR-owcy doradzili mu, że odpowiedzialność za tę sytuację należy przerzucić jak najdalej od niego i od spółki komunalnej - ocenił Waldemar Buda.

1200.jpg
Awaria "Czajki". Wiadomo, jak szybko wojsko zbuduje most pontonowy przez Wisłę

- Po drugiej stronie mamy precyzyjne komunikaty, że może dojść do tego typu tragedii. Już w kwietniu apelowano o intensywniejsze działania związane z kolektorem oczyszczalni. To namacalne informacje, które wynikały z zagrożenia. Dzisiaj służby i prokuratura powinny szukać osób odpowiedzialnych, ale trzeba szukać bliżej, niż wydaje się prezydentowi Trzaskowskiemu - podkreślił.

Czytaj także:

Jak zaznaczył gość audycji, "wszystkie okoliczności wskazują na to, że decyzji nie było prawie w ogóle. Pan Rafał Trzaskowski sporą część czasu poświęcił na kampanię prezydencką. Zaniechał on swoich obowiązków, porzucił Warszawę i jeździł po innych miejscowościach. To jest różnica w podejściu do obowiązków między nim a prezydentem Andrzejem Dudą".

"Błędy projektowe"

- Niczego bym nie wykluczał w tej sprawie. Jedna z hipotez jest taka, że mogło dojść do sabotażu, ale nie chciałbym niczego przesądzać. Niewątpliwie jest zastanawiające, że niezależni eksperci, którzy skończyli swoją analizę, stwierdzili, że rurociąg jest sprawny, a parę godzin później dochodzi do awarii - mówił Dariusz Joński.

trzasko pap 1200 .jpg
Trzaskowski: most na Wiśle postawi wojsko, pokrycie wszystkich kosztów po stronie miasta

Jego zdaniem "stolicę stać na to, aby zapłacić konkretne środki, bardziej zależy mi na koordynacji działań między wojskiem i rządem, by jak najszybciej naprawić tę awarię. W 2019 r. wybrano już firmę, która ma budować drugi rurociąg na dnie Wisły i jest to rozsądne rozwiązanie".

Czytaj także:

- Mamy tutaj do czynienia z błędami projektowymi i błędami na poziomie budowy, które pojawiły się po paru latach. Fakt jest taki, że trzeba to naprawić. Podjęto takie, a nie inne decyzje i wydaje mi się, że władze Warszawy podjęły działania, by naprawić ten błąd. Systemowo trzeba podjąć decyzję o budowie drugiej oczyszczalni, skoro z tą jest coś nie tak - stwierdził.

Posłuchaj
26:06 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_09_01 18_11_37_for_media.mp3​.mp3 Waldemar Buda: Rafał Trzaskowski rozwiązywanie problemu tej awarii rozpoczął od zwołania sztabu PR-owców zamiast sztabu kryzysowego (Debata Jedynki/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Waldemar Buda (PiS), Dariusz Joński (KO)

Data emisji: 1.09.2020

Godzina emisji: 18.11

pkr

Czytaj także

"Negatywny wpływ na środowisko Wisły i Bałtyku". Rzecznik Wód Polskich o awarii oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:28
- Odpowiednie służby powinny precyzyjnie zbadać i wyjaśnić, co stoi za tak poważnymi awariami, które skutkują katastrofą dla Wisły - mówił w Polskim Radiu 24 Sergiusz Kieruzel, rzecznik Wód Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzaskowski nie dopełnił obowiązków". Jest zawiadomienie do prokuratury ws. awarii "Czajki"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:59
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Do awarii doszło w sobotę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztab kryzysowy ws. awarii "Czajki". Wojsko zbuduje most pontonowy, zapłaci miasto

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 14:02
- Zostanie zbudowany przez wojsko most pontonowy, zostanie przekazana dokumentacja i elementy rurociągu z 2019 r., a także do dyspozycji będą eksperci - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po spotkaniu sztabu kryzysowego, mówiąc o rządowej pomocy dla Warszawy po kolejnej awarii oczyszczalni "Czajka".
rozwiń zwiń