Projekt PiS ws. ochrony zwierząt. Soboń: to cywilizacyjny moment na regulację tych kwestii

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:07
- Tam są wszystkie sprawy dotyczące zwierząt, ich przetrzymywania, wykorzystywania. To naprawdę kompleksowa ustawa - mówił o nowym projekcie PiS wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Wanda Nowicka z Lewicy wyraziła radość ze zgłoszenia projektu, choć "należy żałować, że dopiero teraz".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: stocksolutions/Shutterstock

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest już projekt odpowiedniej ustawy. Liczymy na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie - zaznaczył. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego - to niektóre założenia projektu.

Posłuchaj
28:40 [ PR1]PR1 (mp3) 8 wrzesień 2020 18_11_18.mp3 Artur Soboń i Wanda Nowicka o projekcie ustawy dot. ochrony zwierząt (Debata Jedynki)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pies na łańcuchu shutterstock 1200.jpg
"Bardzo cieszymy się na zaproponowane zmiany". Stowarzyszenie Otwarte Klatki chwali projekt PiS

Wiceminister: to kompleksowa ustawa

Artur Soboń przewiduje, że "część posłów przychyli się do tego projektu, a część opozycji będzie głosować przeciw". - To ustawa, która ma charakter humanitarny. To nie jest projekt z agendy polskiej prawicy czy lewicy - zaznaczył.

Zdaniem wiceministra aktywów państwowych mamy obecnie do czynienia z "cywilizacyjnym momentem, w którym powinniśmy te kwestie uregulować". - Eksponujemy wyłącznie część związaną z rytualnym ubojem czy hodowlą zwierząt futerkowych, natomiast tam są wszystkie sprawy dotyczące zwierząt, ich przetrzymywania, wykorzystywania. To naprawdę kompleksowa ustawa - wskazał.

Czytaj także:

Wanda Nowicka: poprzemy ten projekt

Jak zaznaczyła Wanda Nowicka z Lewicy, jej ugrupowanie już zadeklarowało swoje poparcie dla inicjatywy. - Bardzo się cieszymy, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się taki projekt zgłosić. Należy żałować, że dopiero teraz, bo była na to szansa już parę lat temu, ale nie udało się i wiele istnień w związku z tym było niepotrzebnie męczonych - wskazała.

- To bardzo ważna ustawa. Lewica opowiada się za tym zdecydowanie - mówiła Wanda Nowicka. Wyraziła nadzieję, że prace nad nowym prawem będą przebiegały "tym razem bez zbędnej zwłoki" i "opóźnień".

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mowa była także o poniedziałkowej blokadzie ul. Świętokrzyskiej w Warszawie przez ruch ekologiczny Extintion Rebelion, a także o przejściu Hanny Gill-Piątek z Lewicy do ruchu Szymona Hołowni.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Wanda Nowicka (Lewica), Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych, PiS)

Data emisji: 08.09.2020

Godzina emisji: 18.12

ms

Czytaj także

Omijali procedury, robili sobie żarty z wielu instytucji. Liziniewicz o lobby futrzarskim

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:25
- To ogromne lobby, które ma pieniądze i poparcie dużej części środowisk prawicowych - ocenił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Jacek Liziniewicz, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń