"Jesteśmy im winni naszą pomoc". Joanna Kopcińska o działaniach Polski dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 18:10
- Mamy ogromny szacunek dla narodu białoruskiego za ich determinację i walkę o życie w demokratycznym kraju. Wymaga to nagłośnienia na forum międzynarodowym - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Kopcińska, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również Paweł Kowal z PO
Protesty na Białorusi
Protesty na BiałorusiFoto: PAP/EPA/STRINGER

Według Joanny Kopcińskiej powinniśmy konsekwentnie dementować fałszywe zarzuty, które płyną w naszą stronę z ust przedstawicieli białoruskich władz. - Nasza pomoc, którą oferujemy Białorusinom, polega przede wszystkim na wspieraniu osób represjonowanych - powiedziała.

Czytaj więcej
Cichanouska PAP-1200.jpg
"Prosimy o uszanowanie naszej suwerenności". Swiatłana Cichanouska gościem Forum w Karpaczu

Europoseł PiS docenia wielką determinację Białorusinów, którzy "codziennie protestują na ulicach i spotykają się z brutalnym traktowaniem". - Mamy do czynienia z obrazkami, które budzą grozę i przerażenie. Znikają członkowie Rady Koordynacyjnej, a Białorusini są bici i torturowani. Tym wszystkim poszkodowanym Polska chce pomóc, stąd nasz plan oparty na: bezpieczeństwie, otwartości i solidarności - przypomniała gość radiowej Jedynki.

- Jesteśmy im moralnie winni naszą pomoc - dodała.

Posłuchaj
26:43 PR1_MPLS 2020_09_09-18-11-46.mp3 Politycy o sytuacji na Białorusi (Debata Jedynki)

"Są ukształtowanym narodem"

Paweł Kowal zwrócił zaś uwagę na fakt, że "Białoruś jest de facto w konfederacji z Rosją", co - według niego - bardzo utrudnia międzynarodową interwencję, dlatego nie można ich sytuacji porównywać z wydarzeniami w Gruzji i na Ukrainie. - Związek Rosji i Białorusi oraz Unia Euroazjatycka powodują, że ich cały system gospodarczy jest ściśle powiązany - powiedział polityk PO.

Zwrócił on również uwagę, że wiele państw Zachodu nie uważało do tej pory, iż Białoruś jest odrębnym od Rosji państwem. - Białorusini po tych tygodniach protestów są jednak ukształtowanym narodem z własnymi ambicjami, poczuciem odrębności, granicami, godłem i możliwościami - wskazał Paweł Kowal.

Gość "Debaty Jedynki" podkreślił, że w tej chwili chcemy pomóc Białorusinom, by "mieli prawo do wyboru". - Żeby sobie ukształtowali życie polityczne tak, jak chcą. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego jest to nadal możliwe - zauważył parlamentarzysta.

Czytaj więcej
morawiecki cichanouska 1200 twitt.jpg
Klucz do białoruskich serc

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Joanna Kopcińska (PiS) i Paweł Kowal (PO)
Data emisji: 09.00.2020
Godzina emisji: 18.11

jp/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kalesnikawa jest w areszcie w Mińsku. Białoruska opozycjonistka została zatrzymana w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:52
- Członkini prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Marija Kalesnikawa została aresztowana - poinformował jej ojciec Alaksandr Kalesnikaw. Dodał, że jego córka znajduje się w areszcie na ul. Akrescina w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie można tego zrealizować". Łukaszenka wyklucza możliwość połączenia Białorusi z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:28
- Integracja Białorusi z Rosją na podstawie obecnie obowiązującej umowy o państwie związkowym jest niemożliwa - oświadczył białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskich mediów opublikowanym przez RT.
rozwiń zwiń