Pomoc dla Białorusinów. Polskie zaangażowanie ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 19:51
- Temat Białorusi może być czymś takim, co uda się wyjąć spod bieżącego sporu politycznego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS). Czesław Mroczek (PO) w "Debacie Jedynki" dodał, że na starania Białorusinów należy patrzeć z podziwem.
Demonstracja w Mińsku
Demonstracja w MińskuFoto: EPA/STRINGER

Minął miesiąc od sfałszowanych wyborów na Białorusi. Na wielotysięczne demonstracje władza reaguje masowymi aresztowaniami i torturami. Swiatłana Cichanouska deklaruje, że protesty nie wygasną i liczy na pomoc Polski. Polscy europosłowie chcą, aby PE zaprosił na sesję plenarną liderkę białoruskiej opozycji. Nasi europarlamentarzyści działają w tej sprawie ponad podziałami i wszystkie polskie delegacje w grupach politycznych uzgodniły wspólne stanowisko. Czy sytuacja na Białorusi może wpłynąć na polską politykę wewnętrzną i obniżyć temperaturę sporu?

Posłuchaj
24:56 PR1_MPLS 2020_09_10-18-12-20 debata.mp3 Reakcja Polski, UE i Rosji na wydarzenia na Białorusi (Debata Jedynki)

 

- Nawet jeżeli nie wpływa bezpośrednio, to jednak widzę tutaj pewne optymistyczne aspekty, na które - nie ukrywam - liczyłem - powiedział Radosław Fogiel. Dodał, że "temat Białorusi może być czymś takim, co uda się wyjąć spod bieżącego sporu politycznego".

Cichanouska 1200 (2).jpg
"Robicie bardzo dużo, robicie świetną robotę". Cichanouska dziękuje Polsce za pomoc dla Białorusi

- Jak na razie, mam wrażenie, jesteśmy w stanie w ten sposób działać - ocenił. Wyraził też nadzieję, że "te nasze wszystkie działania przyniosą efekt".

- Dla nas jest rzeczą oczywistą, że trzeba wspierać Białorusinów w ich walce o wolność i demokrację - powiedział z kolei Czesław Mroczek. Podkreślił, że trzeba z podziwem patrzeć na wydarzenia ostatniego miesiąca. 

Mroczek dodał, iż "cieszy to, że zdecydowana większość sceny politycznej w Polsce ma podobne zdanie". Ocenił, że wydarzenia na Białorusi są dla nas też przypomnieniem, że "łatwo stracić wolności obywatelskie, trudno je odzyskać".

białoruś protest pap 1200.jpg
Wiceszef MSZ: to Polska nadaje ton unijnej polityce wobec Białorusi

Goście mówili też o reakcji Rosji i Unii Europejskiej na wydarzenia na Białorusi.

Poruszono także temat rekonstrukcji polskiego rządu i ewentualnych zmian w Platformie Obywatelskiej.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Radosław Fogiel (PiS), Czesław Mroczek (PO)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 18.12

fc

Czytaj także

Sytuacja na Białorusi. Jackowski: część państw UE nie chce konfliktu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 18:05
- Nasz ogląd sytuacji ws. Białorusi nie jest podzielany przez wszystkie kraje członkowskie UE. Część z nich ma swoje interesy z Rosją i nie chciałaby się z nią skonfliktować, jednak polityka chowania głowy w piasek prędzej czy później prowadzi do tego, że zwiększa się rosyjska strefa wpływów w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Maria Jackowski, senator PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: musimy zaproponować scenariusz gospodarczy dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:40
- Dyskusja w Unii Europejskiej na ten temat Białorusi jest ciągle żywa. Strona polska uważa, że oprócz sankcji powinniśmy zaproponować pozytywny scenariusz natury gospodarczej dla Białorusi, która chciałaby wyjść z tego kryzysu, w jakim obecnie się znajduje - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń