"To po prostu humanitarne podejście". Marek Suski o projekcie PiS ws. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 19:58
- Jak wiemy, kto kocha zwierzęta, ten kocha ludzi. Jak ktoś nie kocha zwierząt, to nie kocha ludzi. To jest po prostu humanitarne podejście. My chcemy, żeby w Polsce nie tylko ludziom żyło się dobrze, ale żeby były też szanowane zwierzęta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Marek Suski. Gościem "Debaty Jedynki" była także poseł Lewicy Anita Sowińska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nicolai Dybdal/shutterstock

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy w sprawie nowych norm ochrony zwierząt. Przewiduje on między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego. Projekt powstał z inicjatywy Forum Młodych PiS, przy mocnym wsparciu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. W "Debacie Jedynki" o projekcie dyskutowali Anita Sowińska i Marek Suski.

pap_norka1200.jpg
Nowe normy ochrony zwierząt. PiS złożyło projekt ustawy w Sejmie
Posłuchaj
25:34 PR1_MPLS 2020_09_11-18-11-31_DebataJedynki.mp3 Anita Sowińska i Marek Suski o projekcie PiS ws. ochrony zwierząt ("Debata Jedynki")

Poseł Anita Sowińska z Lewicy stwierdziła, że politycy jej klubu "zawsze popierają projekty, które są dobre". - Oczywiście to jest bardzo długo wyczekiwany projekt - zarówno przez środowiska prozwierzęce, ekologiczne, ale też po prostu przez ludzi dobrej woli - podkreśliła.

Przypomniała, że podobny, a nawet nieco szerszy, projekt powstał już w 2017 roku, wówczas jednak nie został wprowadzony, jak stwierdziła, z powodu nacisków lobby futrzarskiego. - I tutaj trzeba też powiedzieć, że za tym stoją pieniądze i za tym stoi - niestety - hejterska maszyna, która walczy z ekologami, z miłośnikami przyrody, często metodami poniżej pasa - dodała.

Czytaj również:

Zapytana, czy Lewica poprze projekt, odparła, że spodziewa się, że tak, chociaż - jak wyjaśniła - sama projektu jeszcze nie widziała.

Poseł Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że projekt ten faktycznie był wyczekiwany od dawna. - Za różnego rodzaju takimi rozwiązaniami były ogromne rzesze naszych obywateli, chociażby za zakazem hodowli zwierząt futerkowych - 73 proc. naszych obywateli i za wszystkimi innymi rozwiązaniami również - mówił polityk. - Ja przypominam sobie, że kiedy zakładaliśmy zespół przyjaciół zwierząt i zaczynaliśmy prace nad poprawą dobrostanu zwierząt, te przepisy w Polsce były naprawdę drakońskie. I sukcesywnie je zmieniamy - krok po kroku - dodał.

zwierzeta_futerkowe_1200_shutterstock.jpg
Nowe normy ochrony zwierząt. Zobacz, co zawiera projekt PiS

Marek Suski odniósł się także do wypowiedzi przedmówczyni o "popieraniu dobrych projektów PiS". Jak wyjaśnił, w zespole przyjaciół zwierząt, który powstał z inicjatywy PiS-u, zasiadali przedstawiciele wszystkich ugrupowań, także lewicy. Wspomniał, że swego czasu prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie wyobraża sobie możliwości, żeby być w jakimś innym zespole wspólnie z poseł Joanną Senyszyn - a w tym zespole byli razem i współpracowali.

- Jak wiemy - kto kocha zwierzęta, ten kocha ludzi, jak ktoś nie kocha zwierząt, to nie kocha ludzi. To jest po prostu humanitarne podejście. My chcemy, żeby w Polsce nie tylko ludziom żyło się dobrze, ale także żeby były szanowane zwierzęta - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Anita Sowińska (Lewica), Marek Suski (PiS)

Data emisji: 11.09.2020

Godzina emisji: 18.11

IAR, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Chwedoruk: ochrona zwierząt nie jest tematyką dzielącą wyborców

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 22:00
- Debaty dotyczące ochrony zwierząt toczą się od lat 70. Biorąc pod uwagę sytuację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy (...), pojawia się pytanie, czy to nie jest element walki wewnętrznej? - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego, który odniósł się do projektu ustawy ochrony zwierząt przedstawionego przez PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo popieramy ten projekt". Prezes Fundacji Viva docenił inicjatywę PiS dla zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 06:40
- Popieramy projekt PiS dot. ochrony zwierząt. Deklarujemy pomoc w jego procedowaniu, dlatego że fundacje takie jak nasza w codziennej pracy wykorzystują ustawę o ochronie zwierząt - powiedział prezes fundacji zajmującej się ochroną zwierząt - Viva! Akcja Dla Zwierząt, Cezary Wyszyński.
rozwiń zwiń