Joanna Kopcińska: nie odpuszczamy żadnego dnia, by przypomnieć o Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 20:46
- Białoruś potrzebuje konkretnego wsparcia Unii Europejskiej, powinna być jak najsilniej zintegrowana z Unią Europejską - powiedziała Joanna Kopcińska, eurodeputowana PiS. Im bezpieczniejsza Białoruś, tym bezpieczniejsza Polska, tym bezpieczniejsza Europa – powiedziała eurodeputowana. – Nie zostawimy Białorusinów, mają nasze wielkie wsparcie – podkreśliła. Paweł Zalewski (PO) mówił, że Białoruś to też "odruch serca, a każdy człowiek, każdy polityk powinien mieć serce". 
Protesty na Białorusi; zdjęcie ilustracyjne
Protesty na Białorusi; zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Mazur Travel

Mamy pozytywny plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi – mówił premier Mateusz Morawiecki, mając na myśli zaaprobowany przez UE, a zaproponowany przez Polskę plan Marshalla dla Białorusi. Z drugiej strony są sankcje - cała UE nie uznała wyników sfałszowanych wyborów na Białorusi – podkreślił.


nord stream 2 opis
Czy Nawalny zatrzyma projekt Nord Stream 2? B. ambasador USA w Polsce: agresja Putina musi zmienić świadomość Zachodu

Obecnie Białorusini potrzebują wsparcia Polski, Zachodu, Unii Europejskiej.

- Białorusini są zdeterminowani w walce o wolny, demokratyczny kraj, w którym ich głos będzie słyszany – mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Kopcińska, eurodeputowana (PiS). - Niegdysiejsza opozycja jest dziś w  większości. Głos większości powinien być usłyszany –  zaznaczyła polityk.

Czytaj także

- Konkretne propozycje inwestycji i wsparcia są niezbędne dla demokratycznych przemian na Białorusi. Same deklaracje nie wystarczą – podkreśliła Joanna Kopcińska (PiS).

- Jest dla mnie budujące to, że niezależnie jakie środowisko polityczne reprezentujemy, w kwestii Białorusi mówimy jednym głosem – zaznaczyła.

- Solidarność z Białorusią to nasz wkład w budowę bezpiecznej, wolnej i demokratycznej Europy (…). Dziś kluczowe jest, by UE przedstawiła Białorusi ofertę, która poprowadzi Białoruś na drogę wolności i rozwoju – mówiła.

Joanna Kopcińska dodała, że plan przedstawiony przez Polskę w imieniu V4 pokazuje, jakie możliwości ma Unia Europejska w zakresie wspierania demokracji na Białorusi. – To przekrojowa propozycja, oddziałująca na różne sektory gospodarki, pod nazwą Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi. Białoruś potrzebuje reform sektorowych i regulacyjnych – zaznaczyła. UE powinna wspierać te reformy za pomocą specjalnych instrumentów. - Mogą pomóc w tym takie instytucje, jak Bank Światowy, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny – zaznaczyła.

Mówiła, że bardzo ważne jest wsparcie sektora małego biznesu na Białorusi, partnerzy z sektora finansowego powinni rozważyć tworzenie specjalnego funduszu unijnego na rozwój białoruskich małych i średnich przedsiębiorstw – dodała. - Nasza polska wizja polityki wobec kryzysu białoruskiego staje się wizją unijną – mówiła.

Polska wizja polityki

Jak mówił Paweł Zalewski, polityka zagraniczna to efekt konsekwentnych wysiłków podejmowanych nie przez jeden rząd, ale przez sztafetę rządów, które powinny realizować interesy narodowe.

- Cieszę się, że w tej sprawie potraktowaliśmy to, co się dzieje na Białorusi, jak nasz interes narodowy – zaznaczył Paweł Zalewski (PO), dodając, że mówi o rządzie i o opozycji.

Jak zaznaczył, cieszy się, że premier Polski zrozumiał, jak bardzo istotnym atutem dla polskiej polityki zagranicznej jest to, co może zaoferować na wschodzie Unia Europejska jako całość. - Polska powinna pełnić rolę inicjatora – mówił. – Dobrze, że polska propozycja padła – zaznaczył. Dodał, że dobrze, iż premier Polski stworzył taki plan, bo ma ku temu instrumenty, jednak potrzebę sformułowania takiego planu widzieli także politycy opozycji.

- Bardzo bym chciał, żeby ta polityka była kontynuowana, że nie są skazani na Unię Celną z Rosją, ale że mają alternatywę – zaznaczył.

- Zachód powinien zrobić więcej, by zablokować rosyjską propagandę na Białorusi – mówił też Paweł Zalewski.

"Solidarność w genach"

- Nie odpuszczamy żadnego dnia, by przypomnieć o Białorusi – powiedziała Joanna Kopcińska.

- Mamy solidarność we krwi, w genach – powiedziała też europoseł.

-  Jest to również kwestia bezpieczeństwa – im bezpieczniejsza Białoruś, tym bezpieczniejsza Polska, tym bezpieczniejsza Europa – powiedziała eurodeputowana. – Nie zostawimy Białorusinów, mają nasze wielkie wsparcie – podkreśliła.

Szkoda tylko, że polskie władze muszą tak dużo zabiegać, by rozpoczęły się działania państw członkowskich, poza grupą V4 - zaznaczyła. Podkreśliła także, że ważne jest bezpieczeństwo energetyczne Białorusi, ale też Polski i Unii Europejskiej.

- Białoruś to odruch serca, bo człowiek powinien mieć serce, polityk powinien mieć serce – mówił Paweł Zalewski.  Zaznaczył, że trzeba pamiętać o tożsamości i o tym, że Solidarność to idea, która doprowadziła do wolności i demokracji w Polsce. Polityk dodał, że wsparcie dla Białorusi to także nasz interes narodowy. 


Posłuchaj
23:45 _PR1_AAC 2020_10_02-18-12-08.mp3 Polska solidarna z Białorusią, Unia Europejska podjęła polską wizję wsparcia dla Białorusi (Debata w Jedynce)

 

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście:  Joanna Kopcińska, PiS, Paweł Zalewski, PO

Data emisji: 02.10.2020

Godzina emisji: 18.12

PR1/PAP/IAR/in./agkm

Czytaj także

Czy Nawalny zatrzyma projekt Nord Stream 2? B. ambasador USA w Polsce: agresja Putina musi zmienić świadomość Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:00
- Użycie nowiczoka wskazuje na to, że Kreml chce, aby wszyscy byli świadomi tego, iż jest odpowiedzialny za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. Nie możemy lekceważyć agresji Kremla – skutkiem tego, co się dzieje, powinien być wzrost świadomości Zachodu w kwestii agresywnej polityki Kremla, trzeba wyciągnąć wnioski – mówi portalowi PolskieRadio24.pl b. ambasador USA w Polsce, Daniel Fried.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE przyjęła polski plan dla Białorusi. Romaszewska-Guzy: istotny sygnał, bardzo mądrze przygotowany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:43
- To bardzo ważna propozycja. Pokazanie perspektywy, że Białorusini nie są skazani tylko na Rosję - powiedziała Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Telewizji Biełsat, o planie gospodarczym dla Białorusi zaproponowanym przez polski rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska, UE, szykują plan Marshalla dla Białorusi. Ekonomista: ten kraj ma olbrzymie szanse na sukces gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 20:00
- Najważniejszym elementem każdej koncepcji wsparcia gospodarki białoruskiej jest to, by Białoruś mogła liczyć na wsparcie Unii Europejskiej i nie musiała być podporządkowana ekonomicznie Rosji. Polska, polski rząd – przełamały impas w tej sprawie, bo UE nie proponowała dotąd Białorusi takiej oferty jak plan Marshalla – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Janusz Wdzięczak, historyk i ekonomista, badacz Europy Wschodniej (Fundacja Ambitna Polska).
rozwiń zwiń