"Cała klasa polityczna powinna się bić w piersi". Poseł KO o reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:50
- Cała klasa polityczna powinna się bić w piersi, nie mówię tylko i wyłącznie o Warszawie, ale w ogóle o reprywatyzacji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł KO Michał Jaros. Gościem audycji był również Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich
Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich Foto: PAP/Marcin Obara

Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że "cieszy się, że politycy Platformy Obywatelskiej dostrzegli swój błąd z roku 2017 i tę ostatnią nowelizację ustawy reprywatyzacyjnej poparli".

- W głównej mierze chodziło nam o to, by ta nowelizacja chroniła w sposób należyty prawa lokatorów - dodał poseł PiS.

Przypomniał, że "najwięcej decyzji w tej sprawie zapadło za rządów pani Hanny Gronkiewicz-Waltz".

śpiewak 1200 pap.jpg
"Kuratele były rozdawane na prawo i lewo". Jan Śpiewak zeznawał przed komisją weryfikacyjną

Zaznaczył także, że sprawy założone przez warszawski ratusz przeciwko mieszkańcom zostaną umorzone, a "środki będzie można uruchomić i wypłacić". - Na chwilę obecną, w wyniku decyzji odszkodowawczych i zadośćuczynień, przyznaliśmy lokatorom kwotę około 8 mln 900 tys. zł i te środki trafią do poszkodowanych osób - poinformował poseł PiS.


Posłuchaj
23:50 _PR1_AAC 2020_10_07-18-11-45.mp3 Jan Mosiński i Michał Jaros o reprywatyzacji (Jedynka/Debata Jedynki)

 

Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że "przede wszystkim sens miało przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej". Dodał, że "ona oczywiście nie rozstrzyga wszystkiego i nie reguluje pełnej reprywatyzacji, bo mamy z tym problem od trzydziestu lat i nie potrafimy go rozwiązać".

- Cała klasa polityczna powinna się bić w piersi, nie mówię tylko i wyłącznie o Warszawie, ale w ogóle o reprywatyzacji - podkreślił Jaros.

Według posła KO, "dobrze, że ta ustawa została przyjęta, ona w jakimś stopniu zamyka wiele kwestii".

Czytaj także:

- To jest przykra sytuacja, wiemy, jakimi dramatami to się kończyło - powiedział Jaros. Podkreślił, że "znalazło się kilku cwaniaków, którzy z tego korzystali i się na tym dorobili". - Te błędy to nie są tylko i wyłącznie błędy wolnej Polski, ale przede wszystkim to jest konsekwencja tego, co zrobił PRL, zabierając majątki wielu osobom - przypomniał Jaros.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzemiel
Goście: Michał Jaros (KO), Jan Mosiński (PiS)
Data emisji: 7.10.2020
Godzina emisji: 18.11

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reprywatyzacja w Warszawie. Poseł PiS: poszkodowani nadal nie otrzymali odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 18:51
- Temat nie ucichł, choć Komisja Weryfikacyjna napotykała na różne przeszkody ze strony miasta stołecznego Warszawy. Żadna z osób, w stosunku do której zostało orzeczone odszkodowanie, tego odszkodowania nie otrzymała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł PiS. Gościem audycji była również Magdalena Biejat, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieważność reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Grochowskiej. Komisja ujawnia kolejne nieprawidłowości

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 15:52
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zdradził, że podczas posiedzenia niejawnego Komisja Weryfikacyjna stwierdziła nieważność reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Grochowskiej 232 w Warszawie. Zdaniem komisji nieruchomość została przekazana pomimo braku tytułu do spadku po przedwojennych właścicielach.
rozwiń zwiń