Budżet w czasie pandemii. Poseł PiS: Polska idzie tą samą drogą, co inne państwa europejskie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 20:14
- Polska gospodarka jest jedną z tych, które najłagodniej przechodzą obecny kryzys - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński (PiS). Jan Grabiec (rzecznik PO) zauważył, że budżet nie ujawnia całej prawdy o stanie finansów publicznych. Tegoroczny budżet miał być bez deficytu – jednak ostatecznie dochody spadły o ponad 36 mld zł, a wydatki wzrosły o około 73 mld zł. Spadek PKB ma obecnie wynieść 4,6 procent. Planowany był wzrost o 3,7 procenta.
Posłowie na sali obrad podczas 18. posiedzenia Sejmu w Warszawie, 7 bm. Sejm znowelizował tegoroczny budżet, podnosząc deficyt do kwoty 109,3 mld zł
Posłowie na sali obrad podczas 18. posiedzenia Sejmu w Warszawie, 7 bm. Sejm znowelizował tegoroczny budżet, podnosząc deficyt do kwoty 109,3 mld złFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłuchaj
24:36 _PR1_AAC 2020_10_08-18-12-17.mp3 Stan budżetu, sytuacja pandemiczna, bieżące wydarzenia polityczne (Jedynka/Debata Jedynki)

Sejm znowelizował w środę wieczorem tegoroczną ustawę budżetową, podnosząc deficyt do kwoty 109,3 mld zł. Posłowie zapoznali się też z projektem ustawy budżetowej na rok następny.

Projekt ustawy budżetowej, którym zajmuje się Sejm, zakłada, że dochody państwa w 2021 r. wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza, że deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł. Zgodnie z projektem w dochodach państwa przewidziano wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej w wysokości 1,5 mld zł oraz wpłatę 1,3 mld zł do budżetu państwa z zysku NBP. W budżecie środków europejskich projekt zakłada dochody w wysokości 80,5 mld zł, wydatki na poziomie 87,3 mld zł, co oznacza deficyt w wysokości 6,9 mld zł.


kościński sejm pap 1200.jpg
"Jest skrojony pod walkę z koronawirusem". Kościński o projekcie ustawy budżetowej na 2021 r.

Posłowie o planach budżetowych

Kazimierz Smoliński, poseł PiS, powiedział, że dług jest konsekwencją sytuacji, w jakiej się znajdujemy. - Gdyby nie pandemia i przekładający się na gospodarkę kryzys zdrowotny,  (…), sytuacja gospodarcza byłaby dużo lepsza – mówił.

Jak stwierdził, nasze zadłużenie z perspektywy europejskiej nie wygląda źle. Dodał też, że UE odstąpiła na ten rok od tzw. kryteriów z Maastricht, tj. ustaleń, że dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. produktu krajowego brutto, a deficyt sektora finansów publicznych 3 proc. PKB. - Także Niemcy podniosły swoje zadłużenie i możliwość zadłużania – z 60 do 75 procent – zaznaczył, podkreślając, że Polska idzie tą samą drogą, co inne państwa europejskie.

Nasze społeczeństwo nadal ma ambicje, żeby być bogatsze - mówił jednocześnie, dodając, że polska gospodarka jest jedną z tych, które najłagodniej przechodzą obecny kryzys. 

- Deficyt budżetu to zadłużenie, które będziemy mogli spłacić – powiedział Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska), rzecznik PO. - Najbardziej niepokoi mnie to, że cały dług publiczny w Polsce, to zgodnie z danymi z budżetu przyszłorocznego, ponad 1,5 bln zł. Każdy z obywateli ma do spłacenia niemal 40 tys, zł. Będziemy to spłacać przez pokolenia – mówi.

Zaznacza, że niewielkie środki są przeznaczane na finansowanie ochrony zdrowia – ocenił, że zakładany wzrost jest niewielki wobec potrzeb, powinien być większy. – Minimum to 6 procent PKB na finansowanie systemu ochrony zdrowia, nawet bez pandemii – dodał.

Jan Grabiec zaznacza, że budżet nie ujawnia całej prawdy o stanie finansów publicznych - część zadłużenia, jak zaznaczył, jest ukryta w różnego rodzaju funduszach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Kazimierz Smoliński, poseł PiS (szef sejmowej komisji regulaminowej, członek komisji finansów publicznych, komisji sprawiedliwości i praw człowieka), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska), rzecznik PO (szef sejmowej komisji ds. cyfryzacji i innowacyjności, członek komisji ds. administracji i spraw wewnętrznych)

Data emisji: 08.10.2020

Godzina emisji: 18.12

agkm


PAP PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Racjonalny kompromis". Premier o budżecie na przyszły rok

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:35
Budżet 2021, który zaproponowaliśmy, to racjonalny kompromis między możliwościami i aspiracjami Polski i Polaków - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że stawia w centrum bezpieczeństwo rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: dług państwa trzeba będzie spłacić, a cel rząd w tej kwestii jest ambitny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:11
Pomoc przedsiębiorcom w dobie pandemii była konieczna ale zadłużenie państwa, do którego doprowadziła samo w sobie nie jest dobre bo przecież trzeba je będzie spłacić. Rząd stawia tu sobie ambitne cele i pokazuje je w ustawie budżetowej. Trzeba będzie oglądać każdą złotówkę ale łącząc wydatki na inwestycje i cele prospołeczne - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz dr Sławomir Dudek – z Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka: raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 14:30
Wszystko wskazuje na to, że czwarty kwartał br. może być trudny dla finansów publicznych - uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach.
rozwiń zwiń