"Ideologiczna pałka". Europoseł PiS o powiązaniu praworządności z funduszami unijnymi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 18:11
- Nie ulega wątpliwości, że w dużej mierze większości parlamentarnej chodzi o przygotowanie takiej ideologicznej pałki, którą można będzie okładać rządy krajów, których się nie lubi" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był także dr Jan Olbrycht, eurodeputowany KO.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/IDN

Kuźmiuk przypomniał lipcowe ustalenia Rady Europejskiej. - Rzeczywiście to był, jak sądziłem, konsensus wtedy osiągnięty, był nie lada sukcesem prezydencji niemieckiej - powiedział europoseł PiS. Zwrócił uwagę na to, że ówczesne ustalenia Unii Europejskiej były kompromisem wypracowanym przez wszystkie państwa członkowskie.

elżbieta witek pap 1200.jpg
Nie ma zgody na wiązanie funduszy UE z praworządnością. Wspólne stanowisko Polski i Węgier

- Wpisano wtedy mechanizm praworządności, który, jak wiemy, dla nas był trudny do przełknięcia - powiedział eurodeputowany PiS. Zaznaczył, że "konsensus polegał na tym, że poszczególne kraje z czegoś ustępowały, więc wszyscy wyszli umiarkowanie zadowoleni".

Posłuchaj
24:06 _PR1_AAC 2020_10_15-18-12-03.mp3 Zbigniew Kuźmiuk i Jan Olbrycht o funduszach unijnych (Jedynka/Debata Jedynki)

 

Jan Olbrycht odniósł się do negocjacji na poziomie unijnym. Zaznaczył, że "ustalenia szczytu są po prostu decyzją o charakterze politycznym, a nie o charakterze prawnym". Podkreślił, że "żadne z tych ustaleń nie jest ustaleniem obowiązującym". - To są ustalenia, które wskazują drogę ministrom - stwierdził europoseł KO.

- Jesteśmy w trakcie gry - stwierdził Olbrycht odnośnie do trwających negocjacji unijnych.

Wypowiedź Katariny Barley

Goście Radiowej Jedynki wyrazili swoje zdanie również o wypowiedzi Katariny Barley, niemieckiej deputowanej do Parlamentu Europejskiego, o "zagłodzeniu" Węgier i Polski brakiem wypłat funduszy unijnych. - To skandaliczna wypowiedź - skomentował ją Kuźmiuk. Dodał, że "całkiem świadomie tych słów użyła". 

- Problem jest dużo poważniejszy - stwierdził Olbrycht. Przypomniał, że Parlament Europejski nie podjął żadnej uchwały w tej sprawie.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Modrzejewski

Goście: dr Zbigniew Kuźmiuk (eurodeputowany PiS, członek Komisji Budżetowej PE), dr Jan Olbrycht (eurodeputowany KO, członek Komisji Budżetowej PE)

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 18.11

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Na tych samych warunkach". Polska pyta Brukselę, czy ukarze Hiszpanię za swoją reformę sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:09
Hiszpańskie media odnotowują w czwartek, że wraz z podjętą przez rząd Pedra Sancheza próbą reformy Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ) polskie władze zwróciły uwagę Komisji Europejskiej na kwestię praworządności, pytając, czy też "ukarze Hiszpanię za reformę sądownictwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczyt w Brukseli wymaga pełnej dyspozycyjności". Premier wziął udział w wideokonferencji V4

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:10
Premier Mateusz Morawiecki, pomimo kwarantanny, wziął udział w wideokonferencji szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej przed posiedzeniem Rady Unii Europejskiej. Rozmowa odbyła się w przerwie posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.
rozwiń zwiń