"Wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się w Lombardii". Latos o szpitalu na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 20:15
- Chciałbym pochwalić wybór tego miejsca - mówię tu o Stadionie Narodowym - chodzi m.in. o sale konferencyjne. To jest wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się w Lombardii, we Włoszech - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos (PiS). Gościem "Debaty Jedynki" był również senator Lewicy Wojciech Konieczny.
Rozładunek sprzętu medycznego przed Stadionem Narodowym w Warszawie
Rozładunek sprzętu medycznego przed Stadionem Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak
stadion 1200 en.jpg
Tymczasowy szpital na PGE Stadionie Narodowym. Dworczyk: w ciągu kilku dni osiągnie gotowość

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który powstanie na Stadionie Narodowym, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego stworzenia kolejnych takich szpitali.

Czytaj także:

Tomasz Latos, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że "ma nadzieję, iż szpitale polowe, które są przygotowywane nie będą musiały być użyte".

Posłuchaj
23:14 [PR1] PR1 (mp3) 19 październik_2020_10_19-18-12-12_for_media.mp3 Tomasz Latos o tymczasowym szpitalu na PGE Stadionie Narodowym (Jedynka/Debata Jedynki)
1200_Sejm_PAP.jpg
Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. Projekt nowelizacji ustawy w Sejmie

- Chciałbym pochwalić wybór tego miejsca - mówię tu o Stadionie Narodowym - chodzi m.in. o sale konferencyjne. To jest wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się w Lombardii, we Włoszech, gdzie były takie szpitale wojskowe, kontenerowe - mówił.

- Tam, w stosunkowo małej przestrzeni, przy niskim suficie, pracownicy ochrony zdrowia przemieszczali się w tych oparach aerozolu koronawirusowego. Stąd dobrze, że szukamy większej przestrzeni, bo jest to bezpieczniejsze - i dla pacjentów, i dla personelu - tłumaczył.

"Mądry Polak po szkodzie"

Senator Lewicy Wojciech Konieczny odniósł się natomiast do środowiska tzw. koronascepteków. - Ludzie często przekonują się na sobie czy swoich znajomych, że pewne sprawy trzeba traktować poważnie. Czasami "mądry Polak po szkodzie"... Oby to się nie sprawdziło w przypadku posłów Konfederacji - mówił.

- Zapomnieliśmy o rozwiązaniach prawnych, które mogłyby zmienić ustrój służby zdrowia i zdrowia publicznego w Polsce. Można było te rozwiązania wprowadzić dużo wcześniej. Stąd posłowie Konfederacji wytykają brak podstawy prawnej w obowiązku noszenia maseczek - stwierdził.

***

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Tomasz Latos (PiS), Wojciech Konieczny (senator Lewicy)

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 18.12

***

PR1/PAP
pb

Czytaj także

Premier nie wyklucza kolejnych obostrzeń z powodu pandemii. Podał możliwy termin

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:03
- Idziemy drogą środka i jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to ogłosimy je za dwa, trzy dni i będą one tak skonstruowane, by ogromna część naszej gospodarki w jak najmniejszym stopniu ucierpiała - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: tymczasowe szpitale, prywatne lecznictwo i żołnierze wesprą walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:38
Tymczasowe szpitale w każdym województwie, prywatne lecznictwo, medycy z zagranicy, rezydenci oraz żołnierze wesprą walkę z COVID-19 - to niektóre z rozwiązań, które zapowiedział w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada tymczasowe szpitale polowe. Ekspert: wzorem model amerykański

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:00
- Byłbym zadowolony, gdybyśmy szli w stronę modelu amerykańskiego, tzn. aby do szpitali tymczasowych trafiali pacjenci w stanie lekkim, a pacjentów w stanie ciężkim nadal hospitalizowano w normalnych szpitalach - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
rozwiń zwiń