"Próba obstrukcji". Artur Soboń o odroczeniu obrad Sejmu ws. ustawy o COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:52
- Można było oczekiwać od opozycji, że da Polakom sygnał, że są tutaj z nami zgodni, że nad ustawą o COVID-19 trzeba pracować szybko. Niestety okazało się inaczej. Trudno to nazwać inaczej niż próbą obstrukcji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Gościem audycji był również Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy.
Sejm przerwał wtorkowe obrady. Wznowi je w środę o godz. 9.00
Sejm przerwał wtorkowe obrady. Wznowi je w środę o godz. 9.00Foto: PAP/Leszek Szymański

Tematem audycji była ustawa o COVID-19, która ma zmienić sposób postępowania lekarzy w obliczu pandemii. Poranny wniosek o przerwę obrad do środy do godz. 9.00 zyskał większość w Sejmie i obrady zostaną wznowione następnego dnia. Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że "politykierstwo przegrało dziś ze zdrowiem".

"Test dla całej klasy politycznej"

Tomasz Latos 1200.jpg
Tomasz Latos o odroczeniu obrad Sejmu: porażka opozycji, porażka demokracji

- Nie spodziewaliśmy się, że w takiej sprawie opozycja może opóźnić prace. To nie jest kwestia jednego dnia, ale kwestia tego, czy opozycja chce pracować nad tym projektem w Senacie. Zdaje się, że marszałek Grodzki nie ma takiego zamiaru - podkreślił Artur Soboń.

- Propozycja marszałka Terleckiego była ugodowa i chcieliśmy, aby opozycja mogła na spokojnie przeanalizować ten projekt, który jest niezwykle ważny w skutecznej walce z pandemią. Można było oczekiwać od opozycji, że da Polakom sygnał, że są tutaj z nami zgodni, że trzeba pracować szybko. Niestety okazało się inaczej. Trudno to nazwać inaczej niż próbą obstrukcji - dodał.

Czytaj także:

Gość "Debaty Jedynki" zwrócił również uwagę, że "rząd nie jest wyłącznie odpowiedzialny za państwo". - Epidemia jest testem dla całej klasy politycznej, także dla opozycji, czy jest w tego typu sprawie cofnąć się i nie używać jej do bieżącej walki politycznej. Jak widać nie. Rozumiem, że opozycja zaproponuje korektę naszych rozwiązań, ale cała ustawa jest wyrazem wdzięczności dla tych, którzy są na pierwszej linii walki z epidemią - mówił.

"Nic się nie stało"

JakubJałowiczor.jpg
"Politykierstwo wygrało dziś ze zdrowiem". Adam Niedzielski o odroczeniu obrad Sejmu

- Mieliśmy procedować nad projektem ustawy już w ubiegłym tygodniu. W międzyczasie opozycja składała różne propozycje, jeżeli chodzi o projekty ustaw. PiS przespał okres letni, bo przykładowo ustawa Lewicy dot. kwestii związanych z karaniem za nienoszenie maseczek mogłaby być przeprowadzona w kwietniu i nie byłoby dziś bałaganu - ocenił Dariusz Wieczorek.

Zdaniem posła Lewicy "to nie jest obstrukcja, jeśli chcemy dać sobie 24 godziny, by dyskutować nad projektem. Są tutaj zarówno dobre, jak i złe rozwiązania, które warto omówić. Zakładam, że z czterech projektów ustaw w wyniku dyskusji powstanie jeden projekt. Myślę, że będziemy w środę spokojnie o tym dyskutować. Apeluję do wszystkich, by docenić to co robią wszyscy, którzy walczą z COVID-19. Wynagrodzenie należy się nie tylko lekarzom w szpitalach, ale także dla tych, którzy są wokół tych działań".

Czytaj także:

- Myślę, że Senat zbierze się w pierwszym możliwym terminie, a w środę będziemy dyskutowali nad tym projektem. Myślę, że nic się w tej sprawie nie stało. Opozycja nie ma dostępu do informacji i potrzebuje więcej czasu na konsultację. Rząd i rządząca większość może mówić, że to obstrukcja, ale ja chciałbym wiedzieć, nad czym głosuję i na to jest potrzebny czas - podsumował rozmówca.

Posłuchaj
23:14 [ PR1]PR1 (mp3) 20 październik 2020 18_12_04_for_media.mp3 Artur Soboń: epidemia jest testem dla całej klasy politycznej, także dla opozycji (Debata Jedynki/Jedynka)

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Artur Soboń (PiS), Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 18.12

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Projekt w pełni gotowy, ruszają instalacje sprzętu". Dr Zaczyński o szpitalu na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 20:30
- Projekt szpitala na Stadionie Narodowym jest w pełni gotowy, na teren stadionu wjeżdżają tiry ze sprzętem, teraz jest kwestia jego instalacji - powiedział dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysły na obchodzenie obostrzeń. Prof. Gut: szukanie dziur w systemie skończy się retorsjami

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 21:15
- Jeśli jakaś branża zacznie próbować szukać dziur w systemie w celu ominięcia tego, co jest niezbędne do walki, to będą retorsje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: wprowadzamy szereg rozwiązań, by zwiększyć dostępność lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 07:56
- Jako rząd odpowiedzialny przygotowujemy się też na niedobre scenariusze, które mamy nadzieję nie nastąpią, ale musimy brać je pod uwagę, czyli przygotowujemy szpitale tymczasowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o trwającej pandemii Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń