Po orzeczeniu TK ws. aborcji. Poseł PiS: trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 19:18
- W moim przekonaniu należałoby się zastanowić nad jakimiś rozwiązaniami, które rozwiążą tę kwestię. (...) Ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest z czwartku. Myślę, że będą trwały różnego rodzaju prace - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Paweł Lisiecki. Gościem "Debaty Jedynki" był również poseł Lewicy Bogusław Wontor.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

Od czwartku na ulicach wielu polskich miast trwają protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. przesłankę eugeniczną dopuszczającą aborcję za niezgodną z konstytucją. O orzeczeniu, protestach społecznych i możliwych działaniach legislacyjnych dotyczących zagadnienia aborcji debatowali w Jedynce posłowie Paweł Lisiecki z PiS i Bogusław Wontor z Lewicy.

Terlecki EN-1200.jpg
Ryszard Terlecki: opublikować orzeczenie TK, potem pilnie podjąć decyzję ws. przepisów

Poseł PiS Paweł Lisiecki przypomniał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczy tylko jednej przesłanki, tzw. przesłanki eugenicznej, nie dotyczy zaś pozostałych przesłanek - zagrożenia życia matki czy ciąży z przestępstwa. Zwrócił równocześnie uwagę na to, że przesłanka uznana za niekonstytucyjną jest dość szeroka - dotyczy zarówno dzieci z zespołem Downa, jak i dzieci z ciężkimi wadami, "które w pewien sposób skazują dzieci na szybką śmierć".

- W moim przekonaniu należałoby się zastanowić nad jakimiś rozwiązaniami, które rozwiążą tę kwestię. (...) Ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest z czwartku. Myślę, że będą trwały różnego rodzaju prace. Ani ja bym nie chciał mieć dziecka, które rychło umrze, a myślę, że nikt w ogóle nie chciałby. To jest sytuacja tragiczna. Należy oczywiście walczyć o życie, natomiast co do jakichś rozwiązań, które pozwolą na wyjście z tej sytuacji - dzisiaj nie odpowiem na to pytanie, nie jestem w stanie - mówił Paweł Lisiecki.

Czytaj również:

Poseł Lewicy Bogusław Wontor stwierdził, że protesty społeczne na ulicach wiążą się z tym, że "nikt tak naprawdę nie wierzy w niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego". Jego zdaniem mało kto wierzy, że TK działa rzetelnie, o czym świadczyć ma także i to, gdzie protestują demonstranci, którzy uważają, że do orzeczenia doszło pod wpływem działań PiS-u inspirowanego przez Kościół katolicki - stąd protesty pod domem Jarosława Kaczyńskiego czy pod kościołami.

1200 (3).jpg
Orzeczenie TK ws. aborcji. Dera: trzeba uszczegółowić zapisy uznane za niezgodne z konstytucją

- Trzeba powiedzieć, że grubo ponad 60 proc. z tych legalnych aborcji, które są wykonywane, to są właśnie (aborcje) z uwagi na upośledzenia letalne. Te upośledzenia, jeślibyśmy to tak powiedzieli "po chłopsku", są śmiertelne. Dlatego pan poseł ma rację. Takie dziecko często umiera już w łonie matki i to może być też szkodliwe dla zdrowia i życia matki, a jak urodzi się takie dziecko, to ono swój czas policzony. I niestety im dłuższy jest ten czas, tym większa jest męczarnia dla tego dziecka. Więc tutaj jest naprawdę trudna sprawa - mówił Bogusław Wontor.

Posłuchaj
22:30 PR1_MPLS 2020_10_26-18-12-19_Debata_Jedynki.mp3 Paweł Lisiecki i Bogusław Wontor o orzeczeniu TK ws. aborcji ("Debata Jedynki")

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Goście: Paweł Lisiecki (PiS), Bogusław Wontor (Lewica)

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 18.12

jmo

Czytaj także

"Ktoś zadecydował za kobiety". Poseł Lewicy o wyroku TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 08:59
- Protesty zaskoczyły Zjednoczoną Prawicę, która pod przykrywką pandemii postanowiła dokonać pewnych działań, których efektem jest to, co dzieje się na ulicach - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Pawliczak, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polityczny charakter protestów". Dr Andrzej Anusz o demonstracjach po orzeczeniu TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:14
- Na demonstracjach nie ma haseł o przestrzeganiu konstytucji, w czasie protestów dominują hasła polityczne, antyrządowe, przeciwko obozowi Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń