Andruszkiewicz: dziwię się, że opozycja toleruje i afirmuje działania Marty Lempart

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 19:01
- Jestem zaskoczony, że opozycja i media sympatyzujące z nią w ogóle tolerują panią Lempart w przestrzeni publicznej. Jej bardzo radykalne działania są przez PO i jej sojuszników z Lewicy tolerowane i afirmowane. To sytuacja skandaliczna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. Gościem audycji był także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. 
Adam Andruszkiewicz
Adam AndruszkiewiczFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Od czwartku na ulicach wielu polskich miast trwają protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. przesłankę eugeniczną dopuszczającą aborcję za niezgodną z konstytucją. 

Uznawana za przywódczynię strajku kobiet Marta Lempart w swoim oświadczeniu przedstawiła postulaty dotyczące m.in. zmian w Sądzie Najwyższym i w systemie edukacji. Pojawił się też pomysł "wyjścia" nauczania religii ze szkół, a także koncepcje związane z tak zwanymi prawami kobiet.

kaczyński 1200 en.jpg
Jarosław Kaczyński: wyrok TK jest zgodny z konstytucją

- Wśród postulatów pani Lempart jest kilka takich, pod którymi zbierałem podpisy w roku 2016 i 2017, w ramach komitetu Ratujmy kobiety - podkreślił Dariusz Joński. 

Czytaj również:

- Chodzi między innymi o prawa kobiet, antykoncepcję, legalne aborcje czy edukację seksualną. Natomiast w ramach postulatów pani Lempart jest propozycja nowelizacji budżetu, aby było więcej środków na ochronę zdrowia, więcej środków dla przedsiębiorców, pomocy dla kultury. A zatem to wykracza poza sferę praw kobiet. Zdaje się, że ta propozycja dotyczy pewnej formy współpracy różnych środowisk - dodał polityk.

Posłuchaj
22:40 _PR1_AAC 2020_10_27-18-12-16.mp3 Dariusz Joński i Adam Andruszkiewicz o protestach po wyroku TK (Debata Jedynki)

Adam Andruszkiewicz z kolei zaznaczył, iż jest zaskoczony, że "opozycja i media sympatyzujące z opozycją w ogóle tolerują panią Lempart w przestrzeni publicznej".

- Ta pani używa języka knajackiego, języka spod budki z piwem. Zresztą nawet tam ten język czasami jest o wiele bardziej kulturalny. Pani Lempart wzywa do agresji i przemocy fizycznej. Ogłasza, że będzie żądała aborcji na życzenie w każdym przypadku. Ta osoba nie powinna być tolerowana przez żadnego poważnego polityka, niezależnie od opcji politycznej - powiedział.

- Bardzo radykalne działania pani Lempart są dzisiaj przez Platformę Obywatelską i jej sojuszników z Lewicy tolerowane i afirmowane. To sytuacja skandaliczna - podkreślił Adam Andruszkiewicz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska), Adam Andruszkiewicz (PiS, sekretarz stanu w KPRM) 

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 18.12

bartos

Czytaj także

"Polityczny charakter protestów". Dr Andrzej Anusz o demonstracjach po orzeczeniu TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:14
- Na demonstracjach nie ma haseł o przestrzeganiu konstytucji, w czasie protestów dominują hasła polityczne, antyrządowe, przeciwko obozowi Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń