Prof. Skarżyński: podczas zgromadzeń możemy zarażać innych, nie wiedząc o tym

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:20
- Wielu z nas może nie wiedzieć, że jesteśmy zakażeni. Możemy nie mieć żadnych objawów. To jest niestety okazja do tego, żeby kogoś zakazić w większym zgromadzeniu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Gośćmi audycji byli także chirurg i onkolog prof. Marek Krawczyk oraz onkolog dr Janusz Meder.
Protesty po orzeczeniu TK ws. tzw. aborcji eugenicznej
Protesty po orzeczeniu TK ws. tzw. aborcji eugenicznejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Pomimo wzrastającej znacznie liczby zakażeń koronawirusowych, w Polsce wciąż trwają protesty kobiet w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej. 

strajk 1200 pap.jpg
GIS: uczestnicy protestów powinni się poddać kwarantannie

- Wszyscy apelowaliśmy o to, żeby zachowywać dystans fizyczny, a nie społeczny. Bo wprost przeciwnie, powinniśmy społecznie się integrować na rzecz przezwyciężenia problemów związanych z pandemią. Natomiast te wszystkie kontakty fizyczne stanowią zagrożenie. To nie ulega wątpliwości. Zwłaszcza że wielu z nas może nie wiedzieć, że jesteśmy zakażeni. Możemy nie mieć żadnych objawów. To jest niestety okazja do tego, żeby kogoś zakazić w większym zgromadzeniu - powiedział w radiowej Jedynce prof. Henryk Skarżyński. 


Posłuchaj
26:17 _PR1_AAC 2020_10_30-18-11-52.mp3 Lekarze o zgromadzeniach podczas epidemii (Debata Jedynki)

 

Według prof. Marka Krawczyka w zakresie przekazywania komunikatów o konieczności przestrzegania zaleceń "ważna jest umiejętność dotarcia do tych, którzy nie są medykami". - Przekaz powinien być przygotowany tak, żeby nie wywoływać paniki. Ważne jest, aby odbiór społeczny był taki, że zagrożenie istnieje, ale można sobie z nim poradzić, jeżeli będziemy pamiętali o tym, że jest to zakażenie, które przenosi się drogą kropelkową - podkreślił lekarz. 

Dr Janusz Meder z kolei zwrócił uwagę na problemy dotyczące leczenia pacjentów onkologicznych w trakcie pandemii. - My onkolodzy we wszystkich ośrodkach onkologicznych w Polsce dokładamy wszelkich starań, żeby jak najmniej było opóźnień w diagnozie, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy przychodzą z objawami choroby nowotworowej już na konkretne terapie, czy żeby mieli w porę wykonany zabieg operacyjny, żeby wszystko było spójne w polityce leczenia skojarzonego, skoordynowanego, kompleksowego - powiedział gość Jedynki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Marek Krawczyk (chirurg, onkolog, transplantolog), dr Janusz Meder (onkolog), prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 18.12

bartos

Czytaj także

Ustawa prezydenta ws. aborcji. Premier: rozwiązuje dylematy i wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 17:30
- My nie chcemy interweniować ze względu na bardzo młody wiek demonstrantów; nie byłoby to na tym etapie właściwe podejście. Propozycja prezydenta jest bardzo dobra i powinna rozpocząć dialog - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń