"Zabijając, pokazują swoją wiarę". Politycy o ataku islamskich bojowników w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 19:30
- Islam ma falowe zachowania. Gdy uda się ograniczyć działalność jednej grupa i następuje przerwa, pojawia się kolejna grupa i nowi bojownicy, którzy poprzez zabijanie pokazują swoją wiarę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dyduch z Lewicy. W "Debacie Jedynki" uczestniczył również Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
Śródmieście Wiednia, gdzie w poniedziałek wieczorem doszło do zamachu terrorystycznego
Śródmieście Wiednia, gdzie w poniedziałek wieczorem doszło do zamachu terrorystycznegoFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Wczoraj wieczorem doszło w śródmieściu Wiednia do serii ataków terrorystycznych. Zginęło pięć osób, w tym jeden z terrorystów. Najpierw mówiono o jednym napastniku, który za cel ataku obrał synagogę niedaleko Schwedenplatz w centrum miasta. Faktem jest, że jeden z terrorystów wczoraj około godziny 20:00 otworzył ogień w pobliżu synagogi. Później zaczęto jednak strzelać w różnych miejscach, między innymi w metrze. 

Posłuchaj
23:33 PR1_MPLS 2020_11_03-18-11-01.mp3 "Islamscy bojownicy zabijaniem pokazują swoją wiarę". Politycy o ataku w Austrii ("Debata Jedynki")

Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer powiedział, że zabity był sympatykiem Państwa Islamskiego.

wiedeń ataki 1200 pap.jpg
Albańczyk, sympatyk Państwa Islamskiego. Nowe informacje o zamachowcu z Wiednia

"Multikulti przynosi swoje żniwo"

Marek Dyduch z Lewicy wskazywał w radiowej Jedynce, że "w tej chwili wszystko się radykalizuje". - Radykalizują się poglądy ludzi i całych społeczeństw w różnych krajach. Ale w Europie od dawna były różne skrajne organizacje - mówił.

Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości próbował tłumaczyć powodu ataków terrorystycznych. - To przede wszystkim różnie obyczajowo-kulturowe. Multikulti przynosi swoje żniwo - powiedział.

- Europa Zachodnia otworzyła się na różnice obyczajowo-kulturowe, odchodząc od uniwersalizmu chrześcijańskiego, który nawet dla niewierzących jest fundamentem - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Jan Mosiński (PiS), Marek Dyduch (Lewica)

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 18.12

ks

Czytaj także

"Terroryzm jest przedłużeniem polityki". Prof. Boćkowski o atakach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:48
- Uderzenia terrorystyczne w osłabione państwa dzielą jeszcze bardziej społeczeństwo, powodują pogłębianie napięć społecznych, muszą spowodować reakcje służb - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, historyk. Podkreślił, że "terroryzm jest przedłużeniem polityki, w tym przypadku islamizmu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymania po atakach w Wiedniu. 14 osób w rękach austriackiej policji

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 16:01
Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer poinformował, że zastrzelony wczoraj przez policję zamachowiec z Wiednia był prawdopodobnie jedynym sprawcą. Polityk poinformował też o zatrzymaniu 14 osób powiązanych z napastnikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takie wydarzenia będą się powtarzać". Magdalena El Ghamari o zamachu w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:10
- Po raz kolejny pojawia się człowiek, który znany jest służbom, osoba, która chodzi wolno. To nie jest koniec, takie wydarzenia będą się powtarzać, jesteśmy na przegranej pozycji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari, ekspert ds. bezpieczeństwa Collegium Civitas.
rozwiń zwiń