Poseł PiS: nie możemy dopuścić do lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 18:49
- To my jako obywatele musimy uczynić wszystko, aby nie doprowadzić do narodowej kwarantanny, która będzie oznaczała całkowity lockdown. Nie możemy do tego dopuścić za wszelką cenę, lecz dziś, niestety jesteśmy o krok od takiej sytuacji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Lipiec, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Poncyljusz z KO. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Edvard Nalbantjan

Rozmowa dotyczyła sytuacji w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. - Wszystko zależy od nas. To my jako obywatele musimy uczynić wszystko, aby nie doprowadzić do narodowej kwarantanny, która będzie oznaczała całkowity lockdown. Nie możemy do tego dopuścić za wszelką cenę, lecz dziś niestety jesteśmy o krok przed taką sytuacją - ocenił Krzysztof Lipiec.

marek-zuber.jpg
"Scenariusz, którego nikt w Europie nie zakładał". Ekonomista o wzroście zachorowań na COVID-19

- Jeśli przez kolejne pięć dni będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zachorowań, rząd będzie musiał ogłosić lockdown, tak jak wiele państw UE. Ludzie patrzą na to w taki sposób, że mają już dosyć obciążeń, ale trzeba jasno powiedzieć, że sytuacja w naszym kraju w związku z protestami nieodpowiedzialnych ludzi, przekłada się na wzrost zachorowań - dodał. 

Czytaj także:

- Trzeba będzie policzyć szkody, jakie przedsiębiorstwa poniosły w 2020 r. i to będzie uregulowane. Rząd na pewno rozpoczął w tej materii negocjacje z Komisją Europejską. Cała UE musi przemodelować sposób podejścia do udzielanych gwarancji i wsparcia dla przedsiębiorców. Warto tutaj zwrócić uwagę, że Polska, jeśli chodzi o stopę bezrobocia, ma drugi najniższy wskaźnik w UE. To ważna rzecz - podkreślił poseł.

"Nie ma odwrotu"

- Trzeba uważać i nie wpadać w huraoptymizm. Nasza gospodarka jest powiązana z gospodarką niemiecką. Nie wiemy do końca, gdzie jest efekt pierwszej fali - zaznaczył Paweł Poncyljusz, zapytany o wpływ pandemii na naszą gospodarkę.

Modzelewski 1200.jpg
Prof. Modzelewski: nie mamy możliwości, by powtórzyć poprzedni lockdown

- Nie widzimy ludzi pracujących w szarej strefie, a także samozatrudnionych, a o tych osobach także musimy pamiętać. Cieszę się, że rząd nie mówi o dawaniu pieniędzy na utrzymanie miejsc pracy, ale o kredytach. To duża szansa na skok na kolejny szczebel rozwoju małych i drobnych firm, z którymi banki często nie chcą rozmawiać - stwierdził.

Czytaj także:

Jego zdaniem "lockdown będzie i chyba nie ma już od tego odwrotu. Wynika to jednak bardziej z braków w służbie zdrowia niż liczby zachorowań".

Posłuchaj
22:06 PR1 (mp3) 6 listopad 2020 18_12_19_40_for_media.mp3 Krzysztof Lipiec: "jeśli przez kolejne pięć dni będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zachorowań, rząd będzie musiał ogłosić lockdown" (Debata Jedynki/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Krzysztof Lipiec (PiS), Paweł Poncyljusz (KO)

Data emisji: 6.11.2020

Godzina emisji: 18.12

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia nie rujnuje naszych finansów. Większość Polaków ma tyle samo lub więcej pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 11:16
61 proc. Polaków uważa, że ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy niż przed pandemią - wynika z badań społecznych. Ucierpieliśmy nieco mniej niż Włosi, lecz bardziej niż Czesi i Niemcy. Również Chińczycy mają powody do zadowolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: system jest na granicy wydolności, trzeba włączyć hamulec awaryjny

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 15:11
- System ochrony zdrowia jest na granicy wydolności, trzeba ograniczyć liczbę zakażeń, czas włączyć hamulec awaryjny - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na tle światowym czy europejskim jest bardzo przyzwoite". Piotr Gliński o wsparciu dla kultury

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 16:59
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu profesor Piotr Gliński podkreślił, że polskie wparcie dla sektora kultury na tle światowym czy europejskim jest bardzo przyzwoite. Podczas konferencji w Zamku Królewskim w Warszawie tłumaczył też, że to wsparcie jest wielorakie i podtrzymuje funkcjonowanie instytucji. 
rozwiń zwiń