Poseł PiS: nie wiemy, czy szczepionka będzie skuteczna. Zazwyczaj opracowuje się je przez 8-10 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 19:18
- Minimalny czas przygotowania szczepionki wynosi zazwyczaj od 8 do 10 lat. Nie wiemy, czy ta na koronawirusa będzie skuteczna. Może trzeba będzie się szczepić co roku, jak w przypadku grypy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Tomasz Latos. Gościem audycji był także Zdzisław Wolski z Lewicy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sam Wordley/ Shutterstock

Zakup szczepionek na koronawirusa w imieniu państw unijnych negocjuje Komisja Europejska. W środę unijni komisarze omówią przyjęcie kontraktu na dostawę szczepionki, która opracowywana jest przez firmy Pfizer i BioNTech. Szefowa KE Ursula von der Leyen podała w poniedziałek, że kontrakt będzie dotyczył 300 mln dawek.

Niedzielski Free tt KPRM-663.jpg
Niedzielski: rząd zrobi wszystko, żeby szczepionka była jak najbardziej dostępna, także finansowo

- Świat patrzy z wielką nadzieją, wręcz marzy o tym, żeby szczepionka była jak najszybciej. Natomiast w moim przekonaniu, zwłaszcza lekarze powinni do tego wszystkiego podchodzić dość ostrożnie. 8-10 lat to okres minimalny, kiedy przygotowuje się szczepionkę i prowadzi się nad nią szczegółowe badania - powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Latos. 

Posłuchaj
23:36 _PR1_AAC 2020_11_10-18-11-04.mp3 Tomasz Latos i Zdzisław Wolski o szczepionce przeciwko COVID-19 (Debata Jedynki) 

Jak dodał, "tym razem wszystko jest bardzo ekspresowe". - Bo sytuacja jest zupełnie nadzwyczajna, inna, szczególna, niespotykana. Osobiście jestem troszkę mniejszym optymistą, jeśli chodzi o termin udostępnienia szczepień. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że to będzie początek 2021 roku. Zawsze zakładałem, że to będzie raczej druga jego połowa. Jeżeli to będzie pierwsza połowa, będę bardzo zadowolony - podkreślił poseł. 

Czytaj również:

- Oczywiście podstawową sprawą jest to, żeby szczepionka była skuteczna. Ale pamiętajmy, że my cały czas bardzo mało wiemy o wirusie. Pojawiały się nawet doniesienia, że osoby, które chorowały, mogą się ponownie zarazić. Ale to wszystko jest jak na razie niezweryfikowane. Nie wiemy, czy szczepionka będzie skuteczną metodą walki z koronawirusem, czy będzie to tak jak w przypadku grypy, że trzeba się szczepić co roku, bo odporność jest okresowa - dodał gość Jedynki. 

Zdzisław Wolski z kolei zaznaczył, że firma Pfizer "póki co ogłosiła wielki sukces". - Wszyscy byśmy bardzo chcieli, żeby to, co ogłosił koncern, stało się prawdą. Ale oczywiście zweryfikujemy to dopiero "za lata" - powiedział poseł. 

- Ale potrzeba nam przynajmniej jeszcze trzech tygodni, żeby dokończyć badania kliniczne. Koncerny światowe inwestują olbrzymie pieniądze – bo wyprodukowanie szczepionki to koszt około 1 mld dolarów - podkreślił Zdzisław Wolski. 

 ***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Tomasz Latos (PiS), Zdzisław Wolski (Lewica) 

Data emisji: 10.11.2020

Godzina emisji: 18.11

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczepionka na COVID-19. BioNTech chce ją wycenić poniżej "typowych stawek rynkowych"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 14:24
Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE, której projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności, planuje wycenić dawkę dwóch zastrzyków poniżej "typowych stawek rynkowych". Koszt szczepienia ma być zróżnicowany, w zależności od kraju czy regionu.
rozwiń zwiń