Prof. Krasnodębski: w Europie nie ma miejsca na imperium, które narzuca swoją wolę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 20:29
- Zatraca się to, co było podstawą UE, czyli wzajemny szacunek - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europarlamentarzysta PiS prof. Zdzisław Krasnodębski, komentując niepokojące - jego zdaniem - zmiany zachodzące w UE. Gościem audycji był również prof. Bogusław Liberadzki z SLD. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

Podczas audycji rozmawiano o wpływie Unii Europejskiej na suwerenność Polski.

krasnodębski IMG_7921.jpg
"Nie do przyjęcia". Krasnodębski o powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością

"Poważne zagrożenie"

W rozmowie poruszono temat wspólnego zakupu szczepionki na COVID-19 przez UE. - Pewne rzeczy robimy wspólnie, bo z partnerami możemy osiągnąć wiele - skomentował decyzję prof. Krasnodębski. - To oznacza, że ta niepodległość przy pewnej dzielonej suwerenności z innymi państwami może dać więcej satysfakcji, poczucie bezpieczeństwa, poczucie stabilizacji dla obywateli, w tym oczywiście polskich obywateli - dodał prof. Liberadzki. 

Posłuchaj
23:56 _PR1_AAC 2020_11_11-18-11-42_for_media.mp3 Prof. Zdzisław Krasnodębski: są dziś w Europie politycy i siły polityczne, które nie wyciągnęły wniosków z europejskiej historii (Debata Jedynki/Jedynka) 

- Są dziś w Europie politycy i siły polityczne, które nie wyciągnęły wniosków z europejskiej historii. Wniosek jest taki, że w Europie nie ma miejsca na imperium, na jedno imperium, które narzuca swoją wolę, kulturę polityczną, jedną kulturę w ogóle, jedną etykę - powiedział polityk PiS, odnosząc się do wzrostu kompetencji UE i jednoczesnej utracie suwerenności przez państwa członkowskie. Do oceny odniósł się prof. Liberadzki, twierdząc, że "gdyby to było imperium, to Wielka Brytania nie miałaby szans oderwać się jako prowincja od imperium".

Prof. Krasnodębski ostrzegł przed ograniczaniem polskiej suwerenności przez UE. - Uważam, że (...) jesteśmy w bardzo poważnym zagrożeniu, którego my Polacy sobie nie uświadamiamy - zauważył. 

Politycy skomentowali również ogólną sytuację bezpieczeństwa Polski. - Niebezpieczeństwo w czysto militarnym sensie istnieje, toczy się wojna na flankach wschodnich Unii - przypomniał eurodeputowany PiS. - Jest pełno nierozwiązanych konfliktów w naszym bliskim sąsiedztwie - dodał.  - Nigdy pokój nie jest dany raz na zawsze, niepodległość nie jest zagwarantowana - powiedział prof. Liberadzki. 

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS), prof. Bogusław Liberadzki (SLD)

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 18.11

kb

Czytaj także

Ustalenia Parlamentu Europejskiego w sprawie reformy unijnej polityki rolnej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:48
Parlament Europejski rozpocznie negocjacje z krajami członkowskimi w sprawie rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania Unii Europejskiej w walce z pandemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:42
Unia Europejska przeznaczy 100 mln euro na testy na obecność koronawirusa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia chce szerszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:47
Czy Unia Europejska powinna budować wspólną politykę obronną?
rozwiń zwiń