"Nie może być przyzwolenia na czyny chuligańskie". Poseł Solidarnej Polski o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 18:47
- Nasze państwo musi bardziej zdecydowanie podejść do tych spraw w sposób żądający posłuszeństwa. Bo nie może być tak, że jest zakaz gromadzenia się - ludzie wychodzą na ulice, jest zakaz używania słów wulgarnych w przestrzeni publicznej - ludzie wykrzykują wulgarne hasła, jest zakaz niszczenia mienia - tu podpalają mieszkanie, tam niszczą kościoły - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Solidarnej Polski Tadeusz Woźniak. Gościem "Debaty Jedynki" był także Dariusz Klimczak z PSL-u.
Marsz Niepodległości w Warszawie
Marsz Niepodległości w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
EN_gutry 1200.jpg
"Widać, jak podnosi strzelbę". Tomasz Gutry ma zdjęcie policjanta, który mógł do niego strzelić

W środę ulicami Warszawy miał przejechać - w zmienionej, zmotoryzowanej formie - Marsz Niepodległości. Podczas wydarzenia doszło jednak do starć z policją i wybryków chuligańskich. W związku z tym policja musiała interweniować w pododdziałach zwartych, a także użyć środków przymusu bezpośredniego. Organizatorzy marszu uważają jednak, że reakcja policji była niewspółmierna oraz że na ulicach Warszawy doszło do prowokacji. W "Debacie Jedynki" wydarzenia te komentowali Tadeusz Woźniak i Dariusz Klimczak.

Posłuchaj
23:51 PR1_MPLS 2020_11_12-18-11-30_Debata_Jedynki.mp3 Tadeusz Woźniak i Dariusz Klimczak o Marszu Niepodległości ("Debata Jedynki")

Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski podkreślił, że "nie może być żadnego przyzwolenia na czyny chuligańskie, nie może być żadnego przyzwolenia na łamanie prawa". Zaznaczył, że w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z pewną formą wypowiedzenia posłuszeństwa państwu - nie tylko na Marszu Niepodległości, ale też na organizowanych wcześniej tzw. strajkach kobiet.

- Ja uważam, że nasze państwo musi bardziej zdecydowanie podejść do tych spraw w sposób żądający posłuszeństwa. Bo nie może być tak, że jest zakaz gromadzenia się - ludzie wychodzą na ulice, jest zakaz używania słów wulgarnych w przestrzeni publicznej - ludzie wykrzykują wulgarne hasła, jest zakaz niszczenia mienia - tu podpalają mieszkanie, tam niszczą kościoły - mówił Tadeusz Woźniak.

- To są po prostu naganne działania, którym nie wolno pofolgować. Bandytyzm musi być po prostu traktowany tak, jak powinien być traktowany i niezależnie, czy jest to poseł, czy zwykły chuligan, powinno się od takich osób wyciągać konsekwencje - dodał polityk.

Zobacz także:

20b11561 (1).jpg
Zamieszki na Marszu Niepodległości. Prof. Kamiński: całkiem możliwe, że była to prowokacja

Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego odniósł się do słów Roberta Bąkiewicza, prezesa stowarzyszenia Marsz Niepodległości, który domaga się dymisji Komendanta Głównego Policji. Jak podkreślił polityk PSL, po przeanalizowaniu wydarzeń z 11 listopada na pewno dowiemy się, czy policja popełniła błędy i jakie, jednak - jak dodał - "nie zaczynałbym od policji, ale zaczynałbym od stowarzyszenia Marsz Niepodległości".

- Jeżeli pan Bąkiewicz wzywa do rezygnacji Komendanta Głównego Policji, to warto by się spytać, czy pan Bąkiewicz sam nie powinien zrezygnować z przewodniczenia stowarzyszeniu Marsz Niepodległości - mówił Dariusz Klimczak.

- Te sceny, które widzieliśmy, nawet nie umywają się do tzw. scen dantejskich. To po prostu chuliganeria wyszła na ulice. Niestety od kilku lat w mniejszy czy większy sposób mamy okazję obserwować 11 listopada w dwojaki sposób. Do południa patriotyczne uroczystości, jak w każdym z miast powiatowych, spokojne, zaczynające się od mszy świętej, później złożenie kwiatów przy tablicach i pomnikach ojców niepodległości czy na cmentarzach wojskowych (...), wszystko wygląda pięknie i z tego jesteśmy dumni. Natomiast po południu, kiedy się ściemnia, wychodzą chuligani i oni mają swoje święto - dodał poseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Tadeusz Woźniak (Solidarna Polska), Dariusz Klimczak (PSL)
Data emisji: 12.11.2020
Godzina emisji: 18.11

jmo

Czytaj także

"Brak reakcji policji na lewackie burdy". Marian Kowalski o przyczynach zamieszek na Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:17
- Brak reakcji policji na lewackie burdy, nierozwiązywanie tych nielegalnych demonstracji spowodowało kontrakcję drugiej strony sceny politycznej. I na Marszu Niepodległości stało się to, co stać się musiało - powiedział w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski (KowalskiTV). Gościem audycji była także Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (DzieńDobryBiałystok.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: czekamy na jednoznaczne ustalenia dotyczące zajść podczas Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 17:20
W siedzibie PiS w Warszawie zakończyło się spotkanie prezydium Komitetu Politycznego partii. Wicerzecznik PiS poseł Radosław Fogiel powiedział Polskiemu Radiu, że jego tematem były sprawy bieżące. Jak dodał, rozmawiano też o wczorajszych wydarzeniach w stolicy.
rozwiń zwiń