Negocjacje ws. budżetu UE. Europoseł PiS: propozycja niemiecka wykracza daleko poza traktaty

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 18:56
- Niestety z bliżej nieznanych powodów niemiecka prezydencja odeszła od kompromisu zawartego w lipcu tego roku i zaproponowała rozwiązanie dot. praworządności, daleko wychodzące poza wcześniejsze ustalenia. Ta propozycja wykracza poza traktaty, w tym Traktat Lizboński - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Marcin Kulasek, poseł Lewicy.
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: Łukasz Kowalski / Polskie Radio

Rozmowa dotyczyła negocjacji ws. nowego budżetu Unii Europejskiej. Większość respondentów w Polsce popiera weto Polski w razie powiązania go z praworządnością. - Posiedzenie zaplanowane na czwartek jest zwołane ws. pandemii i szczepionki i nie wiem, czy będzie tam również rozmowa na temat budżetu. Ustalenia lipcowe były negocjacjami 92-godzinnymi, po których udało się porozumieć, jeśli chodzi o ramy finansowe, Fundusz Odbudowy i podatki europejskie, gwarancje tego Funduszu i wreszcie kwestię praworządności jako ochrony finansowej - wyjaśnił Zbigniew Kuźmiuk

Prezydent Andrzej Duda Litwa 1200 PAP.jpg
"Nie zgadzamy się na dyktat". Prezydent o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

- Niestety z bliżej nieznanych powodów niemiecka prezydencja odeszła od tego kompromisu i zaproponowała rozwiązanie dot. praworządności daleko wychodzące poza wcześniejsze ustalenia. Ta propozycja wykracza poza traktaty, w tym Traktat Lizboński. Posiedzenie 10 i 11 grudnia miało być poświęcone podsumowaniu prezydencji niemieckiej i przyjęciu ustaleń. Obecnie mamy zasygnalizowane weto dwóch krajów członkowskich - podkreślił. 

Czytaj także:

Oprócz Polski i Węgier, europoseł zwrócił również uwagę na rolę Słowenii, która "wyraźnie sformułowała postulat, że należy wrócić do ustaleń z 21 lipca. Stoi ona także na stanowisku, że 27 państw umówiło się co do pakietu i trzeba teraz powrócić do pakietowego rozwiązania". - Premier Morawiecki parę dni temu wystosował również list, w którym poinformował o tym, że jeśli porozumienie lipcowe zostanie złamanie, Polska użyje weta. Trwa procedura przeciwko Polsce, a Komisja nie może doprowadzić do uznania, że Polska złamała praworządność. Wymyśliło się więc rozporządzenie łamiące traktaty, aby przywołać Polskę do praworządności - dodał.

"Na złodzieju czapka gore"

- Co, jeśli nie da się wrócić do ustaleń z lipca? Polska może zablokować 7-letni budżet unijny, bo do przyjęcia budżetu konieczna jest jednomyślność. Wiemy z doniesień i zachowania pana premiera, że rząd nie należy do zwolenników proponowanego budżetu. Mateusz Morawiecki nie musiałby niczym grozić Unii Europejskiej, gdyby Polska nie miała realnego problemu z praworządnością - mówił Marcin Kulasek.

Ryszard Czarnecki 1200 EN.jpg
"Byłby porażką niemieckiej prezydencji". Czarnecki o braku porozumienia ws. budżetu UE

- Na złodzieju czapka gore. Tylko Węgry i Polska wysłały komunikat z groźbą zawetowania budżetu, żadne inne państwa. Coś jest na rzeczy. W imię szaleńczych ambicji związanych z usilną koniecznością udowodnienia polskiej suwerenności ryzykujemy poniesienie katastrofalnych strat gospodarczych i szans rozwojowych - stwierdził poseł. 

Czytaj także:

- Grozi nam realne ryzyko, że gdy PiS i Viktor Orban (premier Węgier) zawetują budżet, pozostali dogadają się poza nami. Jesteśmy członkami UE i obowiązują nas zasady. Nie możemy patrzeć na to w ten sposób, że będziemy mieli z tego tylko korzyści - podsumował.

Posłuchaj
22:16 PR1 (mp3) 17 listopad 2020 18_11_29_for_media.mp3 Zbigniew Kuźmiuk: "KE nie może doprowadzić do uznania, że Polska złamała praworządność. Wymyśliło się więc łamiące traktaty rozporządzenie, aby przywołać Polskę do praworządności"

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Marcin Kulasek (Lewica)

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 18.11

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusze UE a praworządność. Kuźmiuk: nie możemy dać do ręki urzędnikom ideologicznej pałki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:47
- Wszystkie negocjacje dot. funduszu UE, które zbliżają się do finału, są oparte o porozumienie szefów rządów z 21 lipca br. Negocjacje trwały wtedy prawie cztery doby. Zgodziliśmy się wówczas na parę rzeczy niekoniecznie dla nas wygodnych, oczekując w zamian solidarności europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weto za powiązanie praworządności z funduszami unijnymi. Jasna deklaracja Węgier

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 15:10
- Węgry zastosują weto wobec wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po koronawirusie - poinformował rzecznik premiera Węgier Bertalan Havasi.
rozwiń zwiń