Prof. Krasnodębski: nas się oskarża o łamanie praworządności, a sama UE nie dba o procedury

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 18:10
- Unia Europejska to twór, w którym nie ma podziału władzy czy nawet jasno określonych kompetencji czy reguł. Nas się oskarża o łamanie praworządności, a tymczasem sama UE nie dba o procedury czy ustalenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również eurodeputowany PSL Adam Jarubas.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz szef RE Charles Michel
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz szef RE Charles MichelFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET/POOL
1200_Morawiecki_PAP.png
Premier: UE karząca słabszych to nie jest Unia, do której wchodziliśmy

- Unia Europejska to wartości, a nie rozporządzenia omijające traktaty. Unia, gdzie jest europejska oligarchia karząca słabszych, to nie jest Unia, do której wchodziliśmy i to nie jest UE, która ma przed sobą przyszłość - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Prof. Zdzisław Krasnodębski, który był jednym z gości "Debaty Jedynki", podkreślił, że "wiele krajów ma obawy związane z tendencją ku federalizacji i zwiększaniu kompetencji UE".

- Jest również aspekt, który nas w szczególności dotyczy, czyli powiązanie funduszy unijnych z praworządnością. Od czasu kryzysu finansowego widzimy takie pozaprawne działania w Unii - tłumaczył.

Posłuchaj
24:29 [PR1] PR1 (mp3) 18 listopad_2020_11_18-18-11-26_for_media.mp3 Prof. Krasnodębski: wiele krajów ma obawy związane z tendencją ku federalizacji i zwiększaniu kompetencji UE (Debata Jedynki/Jedynka)
Unia Europejska 1200 free
"Możliwe narzędzie nacisku na Polskę lub inny kraj". Senator PiS o uzależnieniu funduszy od praworządności

- Nas się oskarża o łamanie praworządności, a tymczasem sama UE nie dba o procedury czy ustalenia - jak np. europarlament, który wprowadza poprawki do budżetu, nie mając do tego prawa. Unia to twór, w którym nie ma podziału władzy czy nawet jasno określonych kompetencji czy reguł - zaznaczył europoseł PiS.

"Krzywdzące mechanizmy"

Zdaniem Adama Jarubasa "nikt przytomny nie marzy o tym, by Polska miała wstrzymywane fundusze z UE". - Słuchając wystąpienia premiera, zachodzę w głowę... Jak to jest, że jeszcze w lipcu premier mówił o wielkim sukcesie rządu w związku z budżetem unijnym, że odrzucanie takiego budżetu byłoby "strzałem w głowę"? - pytał.

- Premier był również za większością kwalifikowaną. (...) Byłbym szczęśliwszy, gdyby nie było przesłanek, żeby uruchamiać tak krzywdzące mechanizmy jak weto - powiedział.

***

Polska i Węgry sprzeciwiły się przyjęciu rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. Rozporządzenie przyjęto jednak większością kwalifikowaną państw członkowskich.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS), Adam Jarubas (europoseł PSL)
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 18.11

PR1/PAP
pb

Czytaj także

Prof. Ryba: twarda postawa Polski to kłopot dla budowy superpaństwa UE w oparciu o ideologię neomarksistowską

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 10:55
- Zapowiedź weta przez Polskę i Węgry to duży problem dla Niemców. Wykorzystują oni pewne przyczółki polityczne w naszym kraju i uruchamiają je w celu stworzenia wewnętrznego nacisku na to, żebyśmy zgodzili się na skrajnie niekorzystne dla nas sytuacje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje południa Europy sojusznikami Polski? Talaga: to nie one podniosły kwestię praworządności

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:39
- To takie państwa jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia gwałtownie potrzebują pieniędzy z unijnego pakietu wsparcia. Dlatego są też zainteresowane jak najszybszym kompromisem i uruchomieniem pakietów pomocowych, a to oznacza, że tam trzeba szukać sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest on potrzebny całej Europie". Szczerski zaapelował o kompromis ws. unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:46
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wskazał na potrzebę kompromisu w sprawie unijnego budżetu. Podkreślił on jednocześnie, że nowe rozwiązanie powinno być zgodne ze wspólnotowym prawem.
rozwiń zwiń