Prof. Karski o budżecie UE: grupa państw zamierza przekazać znaczącą część kompetencji KE

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 18:50
- To rozporządzenie w takim kształcie, jak zostało zaproponowane, z pewnością czyni otrzymywanie środków budżetowych przez państwa członkowskie czymś bardzo iluzorycznym - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem "Debaty Jedynki" był także prof. Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Adam Wasilewski

- Mamy dobrze wynegocjowany budżet, który jest owocem kompromisu. Został przyjęty na lipcowym posiedzeniu Rady Europejskiej - powiedział prof. Karol Karski.

Podkreślił, że "w tej chwili prezydencja niemiecka, korzystając z tego atrybutu reprezentowania instytucji unijnych wobec Parlamentu Europejskiego, zgodziła się także, wcześniej stymulując pewnego rodzaju propozycje, na korekty tego, co uzgodniono w lipcu".

Zbigniew Ziobro EN 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: polski rząd broni praworządności Unii Europejskiej

- Węgry postawiły weto i my niczego nie musimy zgłaszać - zaznaczył gość Polskiego Radia. Dodał, że "mamy do czynienia z sytuacją, w której budżet nie może zostać przyjęty nie ze względu na działania Polski".


Posłuchaj
22:12 _PR1_AAC 2020_11_19-18-11-44.mp3 Prof. Karol Karski i prof. Paweł Kowal o budżecie UE (Jedynka/Debata Jedynki)

 

Zdaniem prof. Karskiego "instytucje zawsze będą dążyły do poszerzania swoich kompetencji, natomiast o tym decydują poszczególne państwa członkowskie". - Jedne mają większy, inne mają mniejszy wpływ na działania tych instytucji.
Pewna grupa państw zamierza przekazać znaczącą część kompetencji Komisji Europejskiej, natomiast część państw się z tym nie godzi - powiedział europoseł PiS.

CZYTAJ TAKŻE:

Z kolei prof. Paweł Kowal zaznaczył, że "w tle jest tak naprawdę spór wewnątrz obozu władzy". - Różne środowiska się spierają o to, żeby się każde z nich przedstawiło jako bardziej dbające o interes narodowy i do tego celu używają kwestii europejskich, chcąc powiedzieć, że regulacje europejskie odbierają nam suwerenność - stwierdził.

Dyskusję wokół budżetu unijnego określił jako "taktykę negocjacyjną polskiego rządu, który stara się wciągnąć całą Polskę w dyskusję o suwerenności". - Chodzi o to, żeby nie rozmawiać o koronawirusie - dodał.

- Projekt rozporządzenia nie jest przeciwko Polsce i Węgrom, on dotyczy wszystkich - podkreślił poseł KO. Zaapelował, byśmy, jako Polacy nie stawiali się w roli ofiary, tylko byli merytoryczni.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Marek Modrzejewski
Gość: prof. Karol Karski (europoseł PiS), prof. Paweł Kowal (poseł KO)
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 18.11

itom

Czytaj także

Budżet UE a praworządność. Publicysta: weto Polski ma charakter czysto taktyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:07
- Jesteśmy za wetem, ale rządu nie stać na to, by powiedzieć budżetowi unijnemu "nie" na stałe i znaleźć się na kompletnym marginesie. Weto ma zatem charakter czysto taktyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleina: jeżeli premier uważa, że w Polsce jest praworządność, to nie ma czego się bać

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 18:00
- Pan premier w lipcu tego roku zgodził się na połączenie budżetu z kwestią praworządności - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Kleina, senator KO, odnosząc się do negocjacji dotyczących budżetu Unii Europejskiej i kwestii powiązania funduszy z zasadami praworządności.  
rozwiń zwiń