"Każdy walczy o swoje, nie ma w tym niczego złego". Kownacki o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:34
- Może się okazać, że za chwilę polskie firmy, które konkurują z firmami niemieckimi, francuskimi czy hiszpańskimi, naruszają praworządność - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Bartosz Kownacki, wskazując na możliwe wykorzystanie wprowadzanego mechanizmu powiązania funduszy unijnych z praworządnością. Gościem "Debaty Jedynki" był także Andrzej Szejna, poseł Lewicy.
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: Botond Horvath / Shutterstock.com

Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli w czwartek po wieczornym szczycie UE dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Polska i Węgry zagroziły wcześniej zawetowaniem budżetu, jeśli wypłata środków zostanie powiązana z mechanizmem kontroli praworządności. 

Piotr Gursztyn 1200.jpg
Gursztyn: postępowanie opozycji ws. weta dla budżetu UE jest krótkowzroczne

W rozmowie poruszono temat lipcowych ustaleń budżetowych, zatwierdzonych przez polską delegację. - Pogratulowałem panu premierowi Morawieckiemu, że ten budżet jest bardzo dobry, że te negocjacje się udały - powiedział Szejna. Odnosząc się do tych samych ustaleń, Bartosz Kownacki wskazał różnice powodujące obecny protest polskich władz. - Okazało się, że ta definicja praworządności nie ma dotyczyć wydatkowania pieniędzy unijnych, tylko wszystkiego, co możliwe. Ta definicja praworządności, która nie ma definicji legalnej, może być dowolnie traktowana przez urzędników brukselskich - powiedział poseł PiS. 


Posłuchaj
23:46 _PR1_AAC 2020_11_20-18-11-41_for_media.mp3 Andrzej Szejna: to absolutna schizofrenia polityczna (Jedynka/Debata Jedynki).

 


- To absolutna schizofrenia polityczna - powiedział poseł Lewicy, komentując możliwość zawetowania budżetu unijnego. 

- UE zaczyna rozumieć (...), że musimy się głębiej integrować, bo razem możemy te wszystkie problemy gospodarcze, społeczne, polityczne, zwalczać skuteczniej - dodał, przywołując lekcje, jakie z kryzysu wywołanego pandemią wyciąga Unia Europejska.  

Bartosz Kownacki uznał, że obecny kryzys w relacjach z UE jest jedynie naturalnym zabieganiem państwa członkowskiego o swoje interesy w ramach wspólnoty. - W Unii Europejskiej jest tak, że to jest ciągły spór poszczególnych państw, jest wypadkową interesów poszczególnych państw. Każdy walczy o swoje i nie ma w tym nic złego - uznał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Bartosz Kownacki (PiS), Andrzej Szejna (Lewica)
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 18.11

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To narzędzie do obalania rządów". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 10:57
- Przyjęcie narzędzia warunkowości, czyli powiązania budżetu UE z zasadą praworządności, byłoby niebywale skutecznym i szybkim w działaniu narzędziem tak naprawdę do obalania rządów wyłanianych w demokratycznych wyborach - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mechanizm zniewolenia politycznego". Jacek Karnowski o działaniach UE ws. budżetu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:34
- Polski rząd nie ma wyjścia, musi przeciwstawiać się czemuś, co jest w jakiejś mierze końcem demokracji. To jest mechanizm, który będzie polegał na tym, że każda ustawa przed przyjęciem będzie musiała uzyskać akceptację czynników unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń