"Nie mogliśmy pozwolić na rozsadzenie budżetu państwa". Poseł PiS o nowelizacji ustawy covidowej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:15
- Była konieczność wprowadzenia poprawki, bo doszło do pewnej pomyłki, która tak naprawdę mogłaby oznaczać rozsadzenie budżetu państwa. Na to nie mogliśmy sobie pozwolić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Anna Kwiecień. Gościem audycji był także poseł Lewicy Marek Rutka. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/KancelariaSejmu

Nowelizacja ustawy covidowej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z jej treści wynika, że dodatek za walkę z epidemią w wysokości 100 procent wynagrodzenia będzie przysługiwać jedynie tym medykom, którzy zostali skierowani do niej przez wojewodów. Wcześniejsza wersja przepisów przewidywała wypłatę dodatku wszystkim pracownikom służby zdrowia opiekującym się pacjentami z COVID-19.

shutterstock koronawirus free 1200.jpg
Prezydent podpisał poprawkę do ustawy covidowej. Dodatki dla medyków ze skierowaniem wojewody

Anna Kwiecień przypomniała, że "1 listopada, decyzją szefa Narodowego Funduszu Zdrowia, zostały uruchomione dodatki dla pracowników służby zdrowia".

- Mówimy tutaj o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych, pracownikach laboratoriów medycznych. Wszyscy ci, którzy bezpośrednio sprawują opiekę nad pacjentami chorymi na COVID-19, będą dostawać dodatki w wysokości 100 procent wynagrodzenia - podkreśliła polityk. 


Posłuchaj
23:16 _PR1_AAC 2020_11_30-18-11-31.mp3 Marek Rutka i Anna Kwiecień o ustawie covidowej (Debata Jedynki)

 

- Natomiast ustawa, która została teraz podpisana, dodaje jeszcze do tego wynagrodzenia dodatki dla pracowników medycznych skierowanych przez pana wojewodę. Jestem przekonana, że była konieczność wprowadzenia poprawki do tej ustawy, bo doszło do pewnej pomyłki, która tak naprawdę mogłaby oznaczać rozsadzenie budżetu państwa. Na to nie mogliśmy sobie pozwolić - stwierdziła Anna Kwiecień. 

Marek Rutka z kolei zaznaczył, że "wspierał działania rządu" w tym zakresie. Wyjaśnił, że włączył się w pracę komisji sejmowej, ale z drugiej strony "widział raczej brak woli współpracy". 

- Przejawiał się on między innymi tym, że dostawaliśmy na godzinę przed komisją projekt ustawy, który liczy 50 czy 60 stron. Nie da się go w godzinę przeczytać i nie da się merytorycznie do tego odnieść - powiedział gość radiowej Jedynki. 

Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: "Magdalena Ogórek"

Goście: Anna Kwiecień (PiS), Marek Rutka (Lewica) 

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 18.11

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowela tzw. ustawy covidovej opublikowana. Wyższe wynagrodzenie dla lekarzy to nie jedyna zmiana

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 09:25
Opublikowano uchwaloną w październiku nowelę tzw. ustawy covidowej zakładającą m.in. dodatki dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19. W sobotę parlament opuściła kolejna nowelizacja, która ogranicza dodatki tylko do tych, których do pracy skierował wojewoda.
rozwiń zwiń