Spór wokół weta. Poseł PiS: kompromis jest możliwy, jeśli UE wycofa się z błędnych propozycji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 20:00
- Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski (poseł PiS), odnosząc się do unijnych decyzji ws. budżetu i mechanizmu praworządności. Poseł Andrzej Szejna (Lewica) mówił, że Polska jest jednym z największych beneficjentów środków z funduszu odbudowy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Czytaj więcej
Komisja Europejska shutterstock-1200.jpg
"Do porozumienia dojdzie jeszcze w tym roku". Tomasz Pietryga o negocjacjach unijnego budżetu

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

***

- Możliwy jest również pozytywny scenariusz, będący kompromisem i wycofaniem się ze strony unijnych instancji z proponowania arbitralnych, uznaniowych, pozatraktatowych propozycji powiązania budżetu UE i Funduszu Odbudowy z postrzeganiem tzw. praworządności - ocenił w Jedynce Jarosław Krajewski (poseł PiS).

- Mechanizmy zaproponowane w projekcie rozporządzenia są zupełnie nieczytelne. Wiele wskazuje na to, że chodzi o ograniczanie suwerenności poszczególnych państw UE, przesunięcie środka ciężkości z Europy ojczyzn w kierunku federalizacji - dodał.

- Jestem przekonany, że na wprowadzanie rozwiązań pozatraktatowych, sprzecznych z prawem UE, nie może być zgody ze strony Polski i innych członków UE. Unia powinna być wspólnotą wartości, ale dziś przede wszystkim jest grą interesów narodowych. Musimy zdawać sobie z tego sprawę i o ten interes narodowy walczyć - oznajmił. Zaznaczył, że decyzja będzie musiała niedługo zapaść, wskazując jednocześnie na unijny szczyt w czwartek i piątek. - Kompromis jest możliwy, jeśli instytucje UE wycofają się z błędnych propozycji - dodał


Posłuchaj
25:30 _PR1_AAC 2020_12_07-18-11-06.mp3 Spór wokół weta i projektu mechanizmu praworządności (Jedynka/Debata jedynki)

"Polska beneficjentem budżetu"

Andrzej Szejna, poseł Lewicy, powiedział, że Fundusz Odbudowy Gospodarczej, warty 750 mld euro, którego Polska jest jednym z największych beneficjentów, został skonstruowany po to, by obok wieloletniego budżetu (WRF), starać się z dzięki tymi nowym środkom […] walczyć ze skutkami gospodarczymi pandemii. Ta galopuje nadal - powiedział.

Mówił, że chodzi o upadające przedsiębiorstwa, rosnące bezrobocie, problemy ze służbą zdrowia. 

- W Funduszu Odbudowy Gospodarczej miały się znaleźć środki na wspólną politykę zdrowotną, inwestycje w szpitale, jednolity rynek cyfrowy, obronę miejsc pracy i na restart po kryzysie - mówił.

Jak mówił, w UE kraje łączą wartości - solidarność, demokrację, praworządność, równość wobec prawa, poszanowanie praw człowieka.

- Jestem pełnym optymistą, pod warunkiem, że premier Mateusz Morawiecki, tak jak chwaliłem go 22 lipca, kiedy wrócił z tym pakietem do Polski […] będzie się tego trzymał i nie zawetuje budżetu - powiedział polityk.

Poseł ocenił też, że minister sprawiedliwości stara się rozgrywać własną politykę w tym aspekcie.

Wieloletni budżet i fundusz odbudowy

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 ma być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Budżet UE na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy to łącznie 1,8 bln euro - fundusz odbudowy to 750 mld euro (390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki).

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw UE. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uważając m.in. że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

Według premiera Mateusza Morawieckiego zawarty w rozporządzeniu mechanizm jest arbitralny, może być stosowany z motywacji politycznych i w związku z tym "niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do jej rozpadu".

W programie była mowa także m.in. o projekcie Nord Stream 2. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

 ***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Magdalena Ogórek

Goście: Jarosław Krajewski (poseł PiS), poseł Andrzej Szejna (Lewica)

Data emisji: 7.12.2020

Godzina emisji: 18.11

Jedynka/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jastrzębowski: brak standardów staje się standardem w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 15:22
- Pani Katarina Barley mówiła o finansowym zagłodzeniu Polski i Węgier, ale tłumaczyła potem, że chodziło jej tylko o Węgry. To kosmiczna hipokryzja i powinna ponieść konsekwencje za wypowiadanie takich niebezpiecznych głupot. Niestety brak standardów staje się standardem w UE - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, publicysta. Gośćmi audycji byli także publicyści: Wojciech Reszczyński i Przemysław Harczuk.
rozwiń zwiń