"Dobry krok, który zapewni rozwój nauki". Maria Koc o "Pakiecie wolności akademickiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 19:25
- Warunkiem rozwoju nauki jest wolność akademicka, wolność nauczania, wolność słowa, wolność badań naukowych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Maria Koc, komentując przygotowany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka "Pakiet wolności akademickiej". Gościem "Debaty Jedynki" była także poseł PO, były minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas.
Brama Uniwersytetu Warszawskiego (zdjęcie ilustracyjne)
Brama Uniwersytetu Warszawskiego (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Sergio Delle Vedove/Shutterstock

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił "Pakiet wolności akademickiej". To nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym. Zmiany mają zapewnić wolność nauki i wyrażania przekonań religijnych i światopoglądowych. W "Debacie Jedynki" dyskutowały na ten temat Krystyna Szumilas i Maria Koc.

1200_Czarnek_MNiSW.png
Szef MEN: wolność akademicka jest dla wszystkich, od osób o lewicowym światopoglądzie, po poglądy chrześcijańskie
Posłuchaj
24:49 PR1_MPLS 2020_12_09-18-11-38_Debata_Jedynki.mp3 Krystyna Szumilas i Maria Koc o "pakiecie wolności akademickiej" przedstawionym przez szefa MEiN ("Debata Jedynki")

Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że przedstawiony przez ministra Przemysława Czarnka pomysł, to "dobry krok, który ma zapewnić rozwój nauki". - Bo warunkiem rozwoju nauki jest wolność akademicka, wolność nauczania, wolność słowa, wolność badań naukowych - mówiła senator PiS.

Jak podkreśliła, idea jest taka, by dyskurs akademicki pozostawał żywy i wolny od cenzury. - Aby w życiu akademickim, właśnie na uniwersytetach, które powinny być taką enklawą wolności, było miejsce zarówno dla lewicowych poglądów, jak też i dla tych konserwatywnych - dodała.

Tymczasem - stwierdziła Maria Koc - w ostatnich latach bardzo często widzimy, że profesorowie i nauczyciele akademiccy, którzy wyrażają poglądy konserwatywne, bardziej tradycyjne, są wykluczani ze społeczności akademickiej, chociaż mają pełne prawo, by swoje poglądy głosić.

Czytaj również:

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: nie będzie naszej akceptacji dla wykluczania kogoś za jego światopogląd

Krystyna Szumilas z Platformy Obywatelskiej wyraziła opinię, że propozycja ministra edukacji i nauki, to tak naprawdę "odbieranie autonomii uczelni pod pięknymi hasłami związanymi z wolnością słowa". - Bo w pakiecie pana Czarnka to minister - czyli państwowa władza - ma rozstrzygać sprawy dyscyplinarne - mówiła poseł PO.

- Jeśli osoba, która stanie przed komisją dyscyplinarną na uniwersytecie, poczuje się pokrzywdzona, to ona będzie się mogła odwołać do ministra. I to nie uniwersytet, nie nauka, nie autonomia, ale minister będzie rozstrzygał sprawy uczelni - dodała.

Odpowiadając na przykłady uderzania w wolność naukowców o konserwatywnych poglądach, takich jak prof. Ewa Budzyńska czy prof. Aleksander Nalaskowski, stwierdziła, że "oczywiście, wolność słowa, ale są też granice wolności słowa".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Krystyna Szumilas (PO), Maria Koc (PiS)
Data emisji: 09.12.2020
Godzina emisji: 18.11

IAR/jmo

Czytaj także

Przemysław Czarnek: "pakiet wolnościowy" będzie przedstawiony w grudniu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 06:41
- "Pakiet wolnościowy", czyli nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma zapewnić wolność nauki, będzie przedstawiony w grudniu. W kolejnych miesiącach rozpoczną się prace nad reformą PAN - zapowiedział w rozmowie z PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jestem rewolucjonistą". Czarnek zapewnia, że radykalnych zmian w szkołach nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 08:30
- Media próbują ze mnie zrobić rewolucjonistę, a ja jestem wolnościowcem i żadnych radykalnych zmian w szkole nie będzie - powiedział w wywiadzie dla "Polska Times" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń