Anna Zalewska: Polska i Węgry bronią każdego kraju członkowskiego i całej UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 19:01
- Jeśli raz pozwolimy na to, żeby działać pozatraktatowo, wpisywać sobie bliżej nieokreślone rozporządzenie, to widzimy, w jakim niebezpieczeństwie jest cała Unia Europejska - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska. Gościem "Debaty Jedynki" był także europoseł PO Andrzej Halicki.
Premier Mateusz Morawiecki i premier Viktor Orban na szczycie UE
Premier Mateusz Morawiecki i premier Viktor Orban na szczycie UEFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET /POOL

W Brukseli trwa szczyt Unii Europejskiej, którego głównym tematem jest zagadnienie budżetu unijnego na lata 2021-2027. Polska i Węgry zgłaszają wątpliwości do przegłosowanego wcześniej przez unijnych ambasadorów rozporządzenia dotyczącego tzw. mechanizmu warunkowości. Zgodnie z nim wypłata środków budżetowych mogłaby zostać wstrzymana w przypadku, w którym by uznano, że dane państwo łamie tzw. praworządność. W "Debacie Jedynki" dyskutowali o tym eurodeputowani Anna Zalewska i Andrzej Halicki.

Rada Europy PAP-1200.jpg
Trwa szczyt UE ws. budżetu. Holandia blokuje dobry dla Polski kompromis?
Posłuchaj
27:18 PR1_MPLS 2020_12_10-18-10-47_Debata_Jedynki.mp3 Anna Zalewska i Andrzej Halicki o mechanizmie warunkowości i negocjacjach budżetowych w UE ("Debata Jedynki")

Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości zwróciła uwagę na to, że polski rząd ma obawy i wątpliwości wynikające nie z braku praworządności w Polsce, ale z "doświadczenia i sposobu funkcjonowania m.in. Komisji Europejskiej, która bardzo często - posługując się fake newsami, nieprawdziwymi informacjami podsyłanymi przez totalną opozycję - potrafi prowadzić różnego rodzaju procedury, zarzucając nieprawdziwe zdarzenia".

- Ta obrona Polski i Węgier, to nie jest obrona tylko Polaków i Węgrów, ale to jest obrona każdego kraju członkowskiego i całej Unii Europejskiej. Dlatego, że jeżeli raz pozwolimy na to, żeby działać pozatraktatowo, wpisywać sobie bliżej nieokreślone rozporządzenie, które dowolnie może być interpretowane przez urzędnika niewybranego demokratycznie, który będzie decydował, czy dane zdarzenie zakwalifikować jako praworządne lub nie, to widzimy, w jakim niebezpieczeństwie jest cała Unia Europejska - podkreśliła europoseł PiS.

Czytaj również:

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej nie zgodził się z opinią Anny Zalewskiej, którą nazwał "powtarzanymi po raz enty nieprawdziwymi zastrzeżeniami". Jak podkreślił, Komisja Europejska nie będzie podejmować decyzji i analizować procesu wiązania środków z praworządnością. Będzie to robić Rada Unii Europejskiej i proces będzie demokratyczny.

Mateusz Morawiecki Bruksela 1200 PAP.jpg
Premier w Brukseli: chcemy rozdzielenia ochrony budżetu od kwestii praworządności

- Natomiast ja uważam, że to w ogóle nie była polska gra, bo my się nie mamy czego obawiać, jeżeli chodzi o jakość wydawania środków europejskich. Mamy zdecentralizowany system, dzięki silnym samorządom także transparentny - stwierdził europoseł PO.

Zapytany o to, czyja w takim razie była to gra, stwierdził, że węgierska i rumuńska. - A myśmy się dali w to wciągnąć. To jest taka donkiszoteria i rozbiliśmy się o mur, który polega na tym, że ani przecinek nie zmienia się w tym mechanizmie, a straciliśmy czas, straciliśmy reputację, obyśmy nie stracili pieniędzy, bo to wszystko jest jeszcze do wygrania - dodał Andrzej Halicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Anna Zalewska (PiS), Andrzej Halicki (PO)
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 18.11

jmo

Czytaj także

"Zagrożenia polexitem nie ma". Prof. Kazimierz Kik o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 08:20
- Niebezpieczeństwo polexitu jest oddalone, przynajmniej w świetle tego, co wczoraj ustalano wstępnie, czyli porozumienia Angeli Merkel ze stroną polską - powiedział gość audycji Polskiego Radia 24 profesor Kazimierz Kik, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wszystko stracone, rok się jeszcze nie skończył". Magdalena Cedro o szczycie unijnym

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 15:50
- Ten kompromis będzie docierany, będą przesuwane i wykreślane poszczególne słowa, zmieniane sformułowania - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Cedro, z "Dziennika Gazety Prawnej". 
rozwiń zwiń